scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ କିଏ ମାରିଛି ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା ଛକା ? ଜାଣିଛନ୍ତି କି…

18/07/2023 at 10:34 AM

ମୁମ୍ବାଇ ୧୮।୦୭ : କ୍ରିକେଟ୍‌ । ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ନୂଆ ରେକର୍ଡ ହୁଏ, ଆଉ କିଛି ଭାଙ୍ଗେ ପୁରୁଣା ରେକର୍ଡ । କିନ୍ତୁ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଇତିହାସରେ ଏମିତି କିଛି ରେକର୍ଡ ରହିଛି । ଯାହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ହୁଏତ ଅନ୍ୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପ୍ରତି କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ । ଏହିକ୍ରମରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କ୍ରିକେଟ୍‌ ଇତିହାସରେ ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା ଛକା ମାରିଥିବା ଖେଳାଳି କିଏ ?

ଏହି ଲିଷ୍ଟରେ ପ୍ରଥମରେ ରହିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସାହିଦ ଆଫ୍ରିଦି । ସେ ୨୦୧୩ରେ ସାଉଥ୍‌ ଆଫ୍ରିକା ବିରୋଧରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ୧୫୩ ମିଟରର ଛକ୍କା ମାରିଥିଲେ । ଏହି ତାଲିକାରେ ୨ରେ ରହିଛନ୍ତି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ବ୍ରେଟ୍‌ ଲି ରହିଛନ୍ତି । ସେ ୨୦୦୫ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିରୋଧରେ ୧୩୦ ମିଟର ଛକ୍କା ମାରିଥିଲେ । ୩ୟରେ ରହିଛନ୍ତି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଦୁର୍ଦ୍ଦଶ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ୍‌ ମାର୍ଟିନ ଗୁପ୍‌ଟିଲ୍‌ । ସେ ୨୦୧୨ରେ ସାଉଥ ଆଫ୍ରିକା ବିରୋଧରେ ୧୨୭ ମିଟର ଛକା ମାରିଥିଲେ ।

ସେହିପରି ଲିଷ୍ଟର ୪ର୍ଥରେ ରହିଛନ୍ତି ଇଂଲଣ୍ଡ ଲାଇମ୍‌ ଲିଭିଙ୍ଗଷ୍ଟମ୍‌ । ସେ ୨୦୨୧ରେ ଏହି ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ । ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ୧୨୨ ମିଟରରେ ଛକା ମାରିଛନ୍ତି ଲିଭିଙ୍ଗଷ୍ଟମ୍‌ । ୫ମରେ ରହିଛନ୍ତି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ୍‌ କୋରି ଆଣ୍ଡରସନ । ୨୦୧୪ରେ କୋରି ଆଣ୍ଡରସନ୍‌ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ୧୨୨ ମିଟର ଛକ୍କା ମାରିଥିଲେ । ଲିଷ୍ଟର ୬ ନମ୍ବରରେ ରହିଛନ୍ତି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମହାନ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ୍‌ ମାର୍କ ଓ୍ୱ । ସେ ୧୯୯୭ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ୧୨୦ ମିଟର ଛକା ମାରିଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ଲିଷ୍ଟର ୭ ମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ଜଣେ ଭାରତୀୟ । ଯୁବରାଜ ସିଂହ ୨୦୦୭ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ୧୧୯ ମିଟର ବିଶାଳ ଛକା ମାରିଥିଲେ । ଯୁବରାଜ ସିଂହଙ୍କ ପଛକୁ କ୍ୟାପଟେନ୍‌ କୁଲ ମାନେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନି ରହିଛନ୍ତି । ସେ ୨୦୦୯ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ୧୧୮ ମିଟର ଛକା ମାରିଥିଲେ ।

ଏହି ଲିଷ୍ଟର ୯ ମ ସ୍ଥାନରେ ପୁଣି ଥରେ ସାହିଦ ଆଫ୍ରିଦି ରହିଛନ୍ତି । ସେ ୨୦୦୫ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ୧୧୮ ମିଟରର ବିଶାଳ ଛକା ମାରିଥିଲେ । ଶେଷରେ ଲିଷ୍ଟର ୧୦ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ଦ ୟୁନିଭର୍ସ ବସ୍‌  ମାନେ ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବ୍ୟାଟର କ୍ରିସ୍‌ ଗେଲ୍‌ । ସେ ୨୦୧୦ରେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ୧୧୬ ମିଟରର ଛକା ମାରିଥିଲେ ।   

   Related Posts