vridhi excotica
star kirano
ori homes
vridhi excotica
star kirano
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେନିସକୁ ଅଲବିଦା କହିଥାନ୍ତେ ରାଫେଲ ନାଦାଲ ! କିନ୍ତୁ…
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଖସିଲା ‘ଲିଙ୍ଗରାଜ’, ବସ୍‌ରେ ଥିଲେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୪୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜୁଲାଇ ୫ରେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ରେଜଲ୍ଟ ! ସୋମବାର ହୋଇପାରେ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ, ଶେଷଦିନରେ ନେତାଙ୍କୁ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର ଦେବେ ମୋଦୀ
  • ||
  • ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲେ କହ୍ନେୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ, ବଖାଣିଲେ ଛାତିଥରା କାହାଣୀ
  • ||
  • ମୌସୁମୀକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବ ଲଘୁଚାପ : ରବିବାର ଓ ସୋମବାର ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

କେବେ ଶେଷ ହେବ କରୋନା ମହାମାରୀ ? WHOର ମୁଖ୍ୟ ଦେଲେ ସମୟସୀମା

22/08/2020 at 8:28 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨।୦୮: ସାରାବିଶ୍ୱରେ ଅଣାୟତ ରହିଛି କରୋନା ଭାଇରସ । ତେବେ ଭାଇରସର ପ୍ରକୋପ କେବେ କମିବ ସେନେଇ କେହି ବି କହିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅସମ୍ଭବ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) କରୋନା ମହାମାରୀ ନେଇ ଏକ ନୂତନ ତଥ୍ୟ ରଖିଛି । ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ମହାମାରୀର କେତେ ସମୟ ମଧ୍ୟର କମିବ ସେନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । WHOର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ ୧୯୧୮ରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ସ୍ପାନିଶ୍‌ ପ୍ଲୁ ତୁଳନାରେ କରୋନାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କମ୍ ସମୟ ଲାଗିପାରେ । WHOମୁଖ୍ୟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ଖୁବ୍ କମ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହୋଇଯାଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ଦେଶ ଏଜକୁଟ୍‌ ହୋଇ ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିବା ଦରକାର । ସାରାବିଶ୍ୱ ଏକ ହୋଇ ଏକ ଉତ୍କଷ୍ଟ ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଦରକାର । ତାହେଲେ ଯାଇ ଆମେ କରୋନା ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ପାରିବା ।

କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ସୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍‌ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ WHOମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଏହି ବୟାନ ଅନେକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି । କାହିଁକି ନା ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଭାଇରସର ପ୍ରକୋପ କମିବା ନେଇ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ସମୟସୀମା ଦିଆଯାଇନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏକ ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି ।  WHO ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୧୯୧୮ରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ସ୍ପାନିଶ୍‌ ଫ୍ଲୁ ମହାମାରୀ ଶେଷ ହେବାକୁ ଦୁଇ ବର୍ଷର ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ଆଜିକା ଦିନ ଏବଂ ସେଦିନ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛି । ସେତେବେଳେ ଆମ ପାଖରେ ଏତେ ପରିମାଣର ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଦିନ ଆମ ପଖାରେ ଅନେକ ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନର ସମୟରେ ଆମେ ଏହି ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛେ ।

ଯାହାଦ୍ୱାରା କି ଆମେ କରୋନାକୁ ରୋକିବାରେ କିଛିଟା ମାତ୍ରାରେ ସଫଳ ହୋଇଛେ । ଆଜିକା ସମୟରେ  ଆମ ପକ୍ଷରେ ଅନେକ ଉନ୍ନତମାନର ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଓ ଉପକରଣ ରହିଛି । ଯାହାର ବ୍ୟବହାର କରି ଆମେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବା । ଯଦି ଆମେ ଏକ୍‌ଜୁଟ ହୋଇ ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିାବରେ ଆମେ ସଫଳ ହୋଇଯାଉଛେ , ତେବେ ଆମେ ୧୯୧୮ ସ୍ପାନିଶ୍‌ ଫ୍ଲୁ ତୁଳନାରେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବାରେ କମ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରୋକିପାରିବ । ସ୍ପାନିଶ୍‌ ପ୍ଲୁ ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଯଦି କରୋନା ବିରୋଧରେ ଆମ ସମସ୍ତେ ଏକ୍‌ଜୁଟ ହୋଇ ଏକ ଉତ୍କଷ୍ଟମାନର ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଦେବା । ତାହେଲେ ଆମେ ୨ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବା , ଏବଂ ସାରାବିଶ୍ୱକୁ ଏହି ମହାମାରୀରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବା ।

କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରାବିଶ୍ୱରେ ୮ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୨.୩କୋଟି ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ଆଧୁନିକ ଇତିହାସରେ ଏହା ଘାତକ ମହାମାରୀ ସ୍ପାନିଶ ଫ୍ଲୁ ରହିଛି । ଏଥିରେ ୫କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ସାରିବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୫୦କୋଟି ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ।  

ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ତୁଳନାରେ ସ୍ପାନିଶ୍‌ ଫ୍ଲୁରେ ୫ ଗୁଣା ଅଧିକ ଲୋକେଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ପ୍ରଥମ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଆମେରିକାରେ ମିଳିଥିଲା , ପରେ ଏହି ମହାମାରୀ ପୁରା ୟୁରୋପରେ କାୟାବିସ୍ତାର କରିଥିଲା । ଯାହାପରେ ପୁରା ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଲୋକେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ମହାମାରୀ ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆସିଥିଲା । ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଆସିଥିବା ମହାମାରୀ ଅଧିକ ଘାତକ ଥିଲା । ଏଥିରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣ ଯାଇଥିଲା । ଯାହାକି ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଥିବା ମହାମାରୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।


   Related Posts