ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ: ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ଶରୀରରେ ରହିଛି ଅନେକ କ୍ଷତଚିହ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର: ଜଳିଗଲା ଘରୋଇ ବସ୍ ନାଗରାଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ କଣ୍ଡକ୍ଟର
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ନାଳରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାଖରେ ପଡିଛି ବାଇକ ଓ ମଦବୋତଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୧୫ ବଖରା, ୨ ଗୋ-ମାତା ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • କଟକ: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଝରଣା ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||

ନବରାତ୍ରି ସମୟରେ କେଉଁ ଦିନ କେଉଁ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଶୁଭ

29/09/2021 at 8:24 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୯/୦୯ : ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ନବରାତ୍ରି ପର୍ବର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ଅଛି। ପାଞ୍ଜି ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥର ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରି ଅକ୍ଟୋବର ୭ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଓ ୧୫ ତାରିଖରେ ସମାପନ ହେବ। ନବରାତ୍ରି ସମୟରେ ୯ ଦିନ ଯାଏଁ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ୯ ସ୍ୱରୂପ ପୂଜା ପାଇଥାନ୍ତି। ମା’ଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରତିଦିନ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଭୋଗ ଲାଗିହୁଏ। ନବରାତ୍ରିରେ ୯ ଦିନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଅଲଗା ଅଲଗା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ମା’ଙ୍କୁ ଆରାଧନା କଲେ ମା’ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି ଓ ଭକ୍ତଙ୍କ ସବୁ ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ କରିଥାନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ନବରାତ୍ରିରେ କେଉଁ ଦିନ କେଉଁ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା :

ପ୍ରଥମ ଦିନ – ନବରାତ୍ରିର ପ୍ରଥମ ଦିନ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସ୍ୱରୂପ ମା’ ଶୈଳପୁତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ମା’ଙ୍କ ଆରାଧନା କରିବା ଉଚିତ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ – ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ମା’ ବ୍ରହ୍ମଚାରୀଣିଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ଭକ୍ତ ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ମା’ଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରିବା ଉଚିତ।

ତୃତୀୟ ଦିନ – ତୃତୀୟ ଦିନ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ସ୍ୱରୂପ ଚନ୍ଦ୍ରଘଣ୍ଟାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଏହିଦିନ ଭକ୍ତ କଫି ବା ମାଟିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ମା’ଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରିବା ଉଚିତ।

ଚତୁର୍ଥ ଦିନ – ନବରାତ୍ରିର ଚତୁର୍ଥ ଦିନ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ସ୍ୱରୂପ କୁଷ୍ମାଣ୍ଡାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଏହିଦିନ ଭକ୍ତ ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ମା’ଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରିବା ଉଚିତ।

ପଞ୍ଚମ ଦିନ – ନବରାତ୍ରିର ପଞ୍ଚମ ଦିନ ମା’ ସ୍କନ୍ଦମାତାଙ୍କ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ମା’ଙ୍କ ଭକ୍ତ ଧଳା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ।

ଷଷ୍ଠ ଦିନ – ନବରାତ୍ରିର ଷଷ୍ଠ ଦିନ ମା’ କାତ୍ୟାୟନୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ମା’ କାତ୍ୟାୟନୀଙ୍କୁ ଲାଲ ରଙ୍ଗ ବହୁତ ପସନ୍ଦ। ସେଥିପାଇଁ ଭକ୍ତ ଏହି ଦିନ ନାଲି ରଙ୍ଗ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ମା’ଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରିବା ଉଚିତ।

ସପ୍ତମ ଦିନ – ନବରାତ୍ରିର ସପ୍ତମ ଦିନ ମା’ କାଳରାତ୍ରିଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ମା’ଙ୍କ ଆରାଧନା କରିବା ଉଚିତ।

ଅଷ୍ଟମ ଦିନ – ଅଷ୍ଟମ ଦିନ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ସ୍ୱରୂପ ମହାଗୌରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ମା’ଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ଉଚିତ।

ନବମ ଦିନ – ନବମ ଅର୍ଥାତ ଅନ୍ତିମ ଦିନ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ସ୍ୱରୂପ ସିଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ଭକ୍ତ ଜାମୁକୋଳି ବା ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ମା’ଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ।

   Related Posts