Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡାରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତନାଘନା, ଗୁଳିମାଡ଼ ସ୍ଥାନରେ ମେଟାଲ ଡିଟେକ୍ଟର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • କଟକ: ସବ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଅଫିସରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ରେକର୍ଡ ରୁମ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜେଲ୍‌ରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଅର୍ଚ୍ଚନା, ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||

୪୮୭ ମିଲିୟନ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଡାଟା ଲିକ୍, ଅନଲାଇନରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ହ୍ୟାକର

28/11/2022 at 10:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକପ୍ରିୟ ମେସେଜିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ୱାଟ୍ସ ଆପର ୪୮୭ ମିଲିୟନ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଡାଟା ଚୋରି ହୋଇଛି । ୱାଟ୍ସ ଆପ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଫୋନ ନମ୍ୱର ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି । ଏଥିରେ ଭାରତ, ଆମେରିକା, ସାଉଦି ଆରବ, ମିଶର ସହ ୮୪ ଦେଶର ୟୁଜର୍ସ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ହ୍ୟାକରମାନେ ଅନଲାଇନରେ ଡାଟାକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସୂଚନାଗୁଡିକୁ ଫିଶିଙ୍ଗ ଅଟେକ୍ସରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଦାବି କରାଯାଉଛି ଯେଉଁ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଡାଟା ଚୋରି କରାଯାଇଛି, ସେଥିରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ମିଶରର ରହିଛି । ଏହା ପଛକୁ ଇଟାଲୀ, ଆମେରିକା, ସାଉଦି ଆରବ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ତୁର୍କୀ ଏବଂ ଭାରତ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ୟୁଜର୍ସ ଅଛନ୍ତି ।

ସାରା ଦୁନିଆରେ ଦୁଇ ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ୟୁଜର୍ସ ଅଛନ୍ତି । ବଡ଼ ସଂଖ୍ୟାରେ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଡାଟା ଚୋରି ହେବା ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ଠିଆ କରିଛି । ସଭିଙ୍କ ଚିନ୍ତା ହେବା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଭାବିକ । ତେବେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ, ଯେତେବେଳେ ୱାଟ୍ସ ଆପର ପେରେଣ୍ଟ କମ୍ପାନି ମେଟାରୁ ଡାଟା ଚୋରି ଖବର ଆସିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ହ୍ୟାକର ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ୫୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଫେସବୁକ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ସୂଚନା ରହିଛି । ଏଥିରେ ଫୋନ ନମ୍ୱର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସୂଚନା ରହିଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ଡାଟାକୁ ଡାର୍କ ୱେବରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି । କାରଣ ୱାଟ୍ସ ଆପର ଏକ ବଡ଼ ୟୁଜରବେସ ଭାରତରେ ରହିଛି । ସାଇବର ନ୍ୟୁଜର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଆମେରିକାର ପ୍ରାୟ ୩୨ ମିଲିୟନ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ନମ୍ୱର ରହିଛି । ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୫,୭୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଛି । ସେହିପରି ମିଶରର ୪୫ ମିଲିୟନ ଏବଂ ଇଟାଲୀର ୩୨ ମିଲିୟନ ୟୁଜର୍ସ ଅଛନ୍ତି ।  

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ୫.୪ ମିଲିୟନ ଟ୍ୱିଟର ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ଡାଟା ମଧ୍ୟ ଅନଲାଇନରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ହ୍ୟାକରମାନେ ଛାଡିଥିଲେ।  

   Related Posts