oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଓଡିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟବ୍ୟାଙ୍କର ମ୍ୟାନେଜର ମୃତ, ଗୁରୁତର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ସୂଚନା, ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେଲା ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି
  • ||
  • ଅଗ୍ନିଶ୍ଵର ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲେ ପୂଜକ, ସିଂହଦ୍ୱାର ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖିଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ: ତଓ୍ୱାଙ୍ଗରେ ସେନା ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍, ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ଲୁଗା ଶୁଖାଇବା ହେଲା କାଳ, ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ଚାଲିଗଲା ତିନିଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଭିଜୁଛି ସାରା ରାଜ୍ୟ, ଭଦ୍ରକରେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ବର୍ଷା
  • ||
  • ବାରାମୁଲ୍ଲାରେ ଶୋପିଆନ୍‌ରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର: ୩ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିପାତ, ମୁଲୁରେ କମ୍ୱିଂ ଜାରି
  • ||

ଚୀନରୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଯାଏ, ଏହିସବୁ ଦେଶରେ ଇଚ୍ଛା କଲେ ବି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ WhatsApp

28/05/2021 at 10:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୫: ଭାରତରେ ନୂଆ ଆଇଟି ନିୟମକୁ ନେଇ ଇନଷ୍ଟାଣ୍ଟ ମେସେଜିଂ ଆପ୍‌ ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଉପୁଜିଛି। ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିଲେ ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ କୌଣସି ମେସେଜ୍‌ର ଫାଷ୍ଟ ଅରିଜିନେଟର (ପ୍ରଥମେ ମେସଜ୍‌ ଲେଖିଥିବା ୟୁଜର)ର ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। କିନ୍ତୁ ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌ର କହିବା କଥା ହେଲା ଏମିତି କଲେ ଆପ୍‌ରେ ଥିବା ଏଣ୍ଡ ଟୁ ଏଣ୍ଡ ଏନକ୍ରିପ୍ସନ ପଲିସି ପ୍ରଭାବିତ ହେବ। ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି, ଭାରତରେ କଣ ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ ହୋଇଯିବ ? ଦେଶରେ ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ ହେବ କି ନା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଜଣାପଡ଼ିବ କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ବରେ ଏମିତି ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠି ପୂର୍ବରୁ WhatsApp ବ୍ୟାନ୍‌ ହୋଇରହିଛି। ଏମିତି ଦେଶ ସମ୍ପର୍କ​‌ରେ ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛୁ ଯେଉଁଠି ଆପଣ ଇଚ୍ଛା କଲେ ବି ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ଚୀନ: ୨୦୧୭ରେ ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌କୁ ଚୀନ୍‌ ସରକାର ବ୍ୟାନ୍‌ କରିଥିଲେ। ଏବେ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲାଗୁ ରହିଛି। ଏହାର କାରଣ ଚୀନ ସରକାର ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡଆ କଣ୍ଟେଣ୍ଟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛନ୍ତି। ଯାହାକି ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌ର ମଜଭୁତ ଏନକ୍ରିପ୍ସନ କୋଡ୍‌ ଯୋଗୁ ସମ୍ଭବପର ନୁହେଁ। ଏମିତି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌କୁ ଚୀନ ସରକାର ବନ୍ଦ କରିବା ପଛର କାରଣ ଘରୋଇ ଆପ୍‌ WeChat ।

ଉତ୍ତର କୋରିଆ:  ଚୀନ ଭଳି କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ମଧ୍ୟ ନର୍ଥ କୋରିଆରେ ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌ର ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ଏନକ୍ରିପ୍ସନ ପଲିସି ଯୋଗୁ ବ୍ୟାନ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହାକୁ ୨୦୧୮ରେ ସରକାର ବ୍ୟାନ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ଉତ୍ତର କୋରିଆବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। କେବଳ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ଏବଂ କିଛି ବିଶେଷ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ୍ବାୟରଲେସ୍‌ ଇଣ୍ଟେରନେଟ୍‌ କେନକ୍ସନ ବ୍ୟବହାର କରିପାରୁଛନ୍ତି।

ୟୁଏଇ: ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ଆରବ ଏମିରେଟସ୍‌ର ଲୋକଙ୍କୁ ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌ ଏବଂ ଫେସ୍‌ଟାଇମ୍‌ରେ ଭିଡିଓ କଲିଂ କରିବାର ଅନୁମତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ ପାଇଁ ଏନକ୍ରିପ୍ସନ ପଲିସିର କୌଣସି ଭୂମିକା ନାହିଁ। ସରକାର ୟଏଇର ଟେଲିକମ୍ୟୁନିକେସନ୍‌ ସେବାକୁ ବଢ଼ାଇବା ସହ ଦେଶରେ ରାଜସ୍ବ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏମିତି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ସିରିୟା: ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌ର ଏନକ୍ରିପ୍ସନ ପଲିସି ପାଇଁ ସିରିୟା ଆପ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲଗାଇଛି। ଶତ୍ରୁ ଏହି ପଲିସିକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଦେଶ ବିରୋଧରେ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ରଚିପାରେ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କୁ ଭୟ ଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ସେଠାକାର ଲୋକେ ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିପାରୁନାହାନ୍ତି।  

   Related Posts