oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କୃଷକଙ୍କୁ ମୋଦୀଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରର ୧୦ଟି ବଡ କଥା… ନୂଆ ଆଇନ ୧୦ କୋଟି କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦେବ ଢେର୍ ଫାଇଦା

25/12/2020 at 2:47 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୫୧୨:   ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ପିଏମ-କିଷାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରାୟ ୯ କୋଟି କୃଷକଙ୍କ ଖାତାରେ ୧୮ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଜମା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ସେ କୃଷକଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।  ଏହାସହ ୧୦ଟି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଜୋର୍ ଦେଇଛନ୍ତି ମୋଦୀ । ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା କଣ ସବୁ ସେହି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ।
୧- ଯେଉଁ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଦେଶର ଜନତା ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଦେଇଛନ୍ତି ସେହି ଦଳ କୃଷକଙ୍କୁ ଭ୍ରମରେ ପକାଉଛି । କିଚି ବ୍ୟକ୍ତି କୃଷକ ଓ ସରକାର ଆଲୋଚନା କରୁ ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ରାଜନୈତିକ ଦଳ କେବଳ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ଏପରି ଇଭେଣ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ।

୨- ନିକଟରେ ରାଜସ୍ଥାନ, ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ କୃଷକମାନେ ବିଜେପିକୁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିଲେ । ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରିଥିଲେ ।

୩- ଯେଉଁମାନେ ଆଜି ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ସହି ସରକାର ସହ ଥିଲେ ଯିଏକି ସ୍ୱାମିନାଥନ କମିଟିର ରିପୋର୍ଟକୁ ଚାପି ଥିଲେ । ଏବେକାର ସରକାର ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ସରକାରରେ ଥିବା ବେଳେ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି କରିନଥିଲେ ।

୪- ଆନ୍ଦୋଳନର ଆରମ୍ଭ ଏମଏସପି ବାବଦରେ ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଦିଗ ହରାଇଥିଲା । ସେମାନେ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ନାଁରେ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଯାଉଛି ।

୫- ପ୍ରଥମେ କୃଷି ଆଇନ ଉଲଙ୍ଘନ କଲେ ଜରିମାନା ଲାଗୁଥିଲା । ଏବେ ଏପରି ହେଉନାହିଁ । ଏବେକାର ସରକାର ଏହାକୁ ଶେଷ କରିଦେଇଛନ୍ତି । କୃଷକଙ୍କୁ ରସିଦ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । ୩ ଦିନ ଭିତରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଫସଲର ଟଙ୍କା ମିଳିଯାଉଛି । ଏହା ୧୦ କୋଟି କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରିବ ।

୬- ଯଦି  କେହି କୃଷକଙ୍କ ସହ ଚୁକ୍ତି କରେ ତେବେ ସେ ଭଲ ଫସଲ ଆଶା କରିବ । ଏଥିରେ ଚୁକ୍ତି କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କୃଷକଙ୍କୁ ବଜାର ଦରରେ ସମସ୍ତ ଅତ୍ୟାଧୂନିକ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇବ । ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୁଏ  ତେବେ କୃଷକଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ମିଳିଯିବ । କୃଷକ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ଚୁକ୍ତିରୁ ଓହରି ପାରିବେ ।

୭-  ଦେଶର ସବୁ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୭୦ ଲକ୍ଷ କୃଷକଙ୍କୁ ଏହା ମିଳୁନାହିଁ । କାରଣ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ରାଜନୈତିକ ଆକ୍ରୋଶ ରଖି କୃଷକଙ୍କୁ ଫାଇଦା ଦେଉନାହାଁନ୍ତି । ଏଠାକାର କୃଷକ ସିଧା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ।

୮- ଯେଉଁମାନେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୩୦ ବର୍ଷ ସରକାର ଚଳାଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୁପ୍ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ବିଚାରଧାରାର ଲୋକ ପଞ୍ଜାବରେ ପହଁଚିଗଲେଣି । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ରାଜ୍ୟର କୃଷକଙ୍କ ଲାଭ ରୋକି ଦେଉଛନ୍ତି ।  

୯- ଏମଏସପି ଶେଷ ହେବ ନାହିଁ । ମଣ୍ଡି ମଧ୍ୟ ଚାଲୁ ରହିବ । ସରକାର ଏନେଇ କୃଷକଙ୍କୁ ଭରସା ଦେଉଛନ୍ତି । ଯଦି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଅଛି ସରକାର ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ରାଜି ଅଛନ୍ତି ।

୧୦- ସରକାର ଚାଷ ପାଇଁ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ କଣ ଦରକାର ହୁଏ ତା ଉପରେ ଫୋକସ କରିଛନ୍ତି । ଅନେକ ଯୋଜନାରେ କୃଷକଙ୍କୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି, ଗ୍ୟାସ, ପାଣି ଆଦି ମିଳୁଛି ।

   Related Posts