scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କୋଭିଡ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥିତି ସଂଘାତିକ; ଯୁବପୀଢିଙ୍କୁ ଘାରିଛି କ୍ୟାରିୟର ଚିନ୍ତା, ସରକାରୀ ଚାକିରିକୁ ପ୍ରାଥମିକତା

28/07/2023 at 2:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୋଷ୍ଟ କୋଭିଡ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତା ଜନକ । ଯୁବପିଢୀଙ୍କୁ ଏହା ଭୟଭୀତ  କରିଛି । ଚାକିରି ସ୍ଥିରତା ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ପାଠପଢ଼ାରେ ପରେ କ୍ୟାରିୟର, ଚାକିରିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ରହୁଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାରେ ଜବ୍ ଅପେକ୍ଷା ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ସରକାରୀ ଚାକିରିକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଉଛନ୍ତି ଯୁବପିଢୀ । ଦି ସେଣ୍ଟର ଫର୍ ଦି ଷ୍ଟଡି ଡେଭଲୋପିଂ ସୋସାଇଟର ଦ୍ବାରା ଅଧ୍ୟୟନ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଦେଶର ୧୮ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ନେଇ ଏଭଳି ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।   

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ, ପ୍ରତି ୫ଜଣ ଯୁବପିଢୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିନି ବେସରକାରୀ ଚାକିରି ଅପେକ୍ଷା  ସରକାରୀ ଚାକିରି ଓ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ କୋଭିଡ୍ ସମୟରେ ଯୁବବର୍ଗ ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ରିପୋର୍ଟରେ ଆଲୋକପାତ କରାଯାଇଛି । ମହାମାରୀ କୋଭିଡ୍ ସମୟରେ ଅର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମାନସିକ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତାର ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

୯,୩୧୬ ଜଣଙ୍କୁ ନେଇ ଗତବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ଓ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଦି ସେଣ୍ଟର ଫର୍ ଦି ଷ୍ଟଡି ଡେଭଲୋପିଂ ସୋସାଇଟ୍ ସର୍ଭେ କରିଥିଲା । ବିଶେଷ କରି ୧୫ରୁ ୩୪ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ଗବେଷଣାରେ କରି ୫ଟି ସନ୍ଦର୍ଭକୁ ନେଇ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ କ୍ୟାରିୟର, ଶିକ୍ଷା, ସାମାଜିକ ଚଳନି, ଖାଦ୍ୟପେୟ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ମାନସିକ ସ୍ଥିତି, ଜୀବନ ଶୈଳି ଆଦି ସାମିଲ ଥିଲା ।

କୋଭିଡ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥିତି ଯୁବୁପୀଢିଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ୁଛି । ଜୀବନ ଶୈଳି ଓ ବିଚାର ଧାରାକୁ ଏହା ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି। ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ କଳା ଓ ହ୍ୟୁମାନିଟି ମଧ୍ୟରୁ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ହ୍ୟୁମାନିଟି, ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ବିଜ୍ଞାନ, ୮ ପ୍ରତିଶତ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ମାନେଜମେଣ୍ଟ ଏବଂ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ବାଛୁଛନ୍ତି । ସେହିପରି କ୍ୟାରିୟର କ୍ଷେତ୍ରରେ ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ଯୁବବର୍ଗ ସ୍ବରୋଜଗାର ସମ୍ପନ୍ନ ଏବଂ ୧୬ ପ୍ରତିଶତ ଡାକ୍ତର ଓ  ଇଞ୍ଜିନିୟରଂ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଚାଷ ଉପରେ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ଯୁବବର୍ଗ ବେସରକାରୀ ଚାକିରି ଆପେକ୍ଷା ସରକାରୀ ଚାକିରି ଓ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।  

   Related Posts