AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପିଇଛନ୍ତି କି କେବେ Turmeric Coffee ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା

30/12/2022 at 3:05 PM

ମୁମ୍ଵାଇ ୩୦।୧୨: ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ କଫି ପିଇବା ଅପେକ୍ଷା ଚା ପିଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।  ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ଡାଏଟିସିଆନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କଫି କିମ୍ବା ଚା ବିଷୟରେ ପ୍ରାୟତ ଗୋଟିଏ କଥା କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣ ଖାଲି ପେଟରେ କଫି ପିଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣ କଫି ପ୍ରେମୀ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଟିପ୍ସ ଅଛି ।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ହଳଦୀ କଫି ବିଷୟରେ କହିବୁ ।  ହଁ, ନାମ ଶୁଣିବା ପରେ, କିଛି କ୍ଷଣ ପାଇଁ ତୁମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାବିବେ ହଳଦୀ କଫି କଣ ? ବାସ୍ତବରେ, ହଳଦୀ କଫି ସମସ୍ତ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଭରପୂର ଅଟେ । ଏଥିରେ ମିଳୁଥିବା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଯକୃତକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଫ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତୁମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବି ଉନ୍ନତ ହୁଏ।ଏହ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ।  ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା। ଉ

ହଳଦୀ କଫି କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା-                                                   

ଯଦି ଆପଣ ହଳଦୀ କଫି ତିଆରି କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ତେବେ ଏହି କଫି ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଫେଣ୍ଟି ଦିଅନ୍ତୁ। ତା ପରେ ଏକ ପ୍ୟାନ୍‌ରେ କ୍ଷୀର ନିଅନ୍ତୁ । ସେଥିରେ ଟିକେ ହଳଦୀ ପକାଇ ଗରମ କରନ୍ତୁ।  ଯେତେବେଳେ ତୁମର କଫି ଭଲ ଭାବରେ ଫେଣ୍ଟି ହୋଇଯାଏ, ସେଥିରେ ଗରମ ହଳଦୀ କ୍ଷୀର ମିଶାନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଏହି କଫି ଆରାମରେ ପିଇପାରିବେ। ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ।

ଏସିଡିଟି କମ୍‌ କରେ-

ହଳଦୀ କଫି ଏସିଡିଟିକୁ ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ହ୍ରାସ କରେ । PHକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏସିଡିଟି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ଶରୀର ସିଧାସଳଖ ହଳଦୀର ଲାଭ ପାଇପାରେ ।

ଇମ୍ୟୁନିଟି ବୁଷ୍ଟ କରେ-

ହଳଦୀ କଫି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିଥାଏ । ଏହି ସବୁ ଲାଭ ପାଇଁ ହଳଦୀ କଫି ବହୁତ ଉପକାରୀ ।

   Related Posts