scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆଗାମୀ ଦୁଇ ଦିନ କୁହୁଡି, ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ୧୪ ସହରର ତାପମାତ୍ରା

12/01/2023 at 7:46 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୨।୦୧ : ରାଜ୍ୟର ୧୪ ସହରର ତାପମାତ୍ରା ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ରହିଛି । ଜି ଉଦୟଗିରି ସବୁଠୁ ଥଣ୍ଡା ସହର ପାଲଟିଛି । ଏଠାରେ ୪ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି । ତେବେ ଆଗାମୀ ଦୁଇ ଦିନ ଯାଏ ରାତି ତାପମାତ୍ରା ପୁଣି ୨ରୁ ୩ ଡିଗ୍ରୀ ବଢ଼ିବ । ଏଥିପାଇଁ ଶୀତର ପ୍ରଭାବ କମିଯିବ ବୋଲି ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କେନ୍ଦ୍ର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ।

ସିମିଳିଗୁଡ଼ାରେ ୪ . ୯ , ଫୁଲବାଣୀରେ ୬.୫, କୋରାପୁଟରେ ୭, କିରେଇରେ ୭.୭, ରାଉରକେଲାରେ ୭.୮, ଝାରସୁଗୁଡାରେ ୮, ଚିପିଲିମାରେ ୮.୪, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ୮.୭, ଭବାନୀପାଟଣାରେ ୮.୮, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡ଼ିରେ ୯, କେନ୍ଦୁଝରରେ ୯.୫ ଓ ରାଣୀତାଲରେ ୯.୮ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି ।

ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ଯାଏ କୁହୁଡ଼ି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ । ଗୁରୁବାର କଳାହାଣ୍ଡି, କନ୍ଧମାଳ, ବଲାଙ୍ଗୀର, ସୋନପୁର, ଅନୁଗୁଳ, ସମ୍ବଲପୁର, ଢେଙ୍କାନାଳ ଓ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁହୁଡି ଦେଖାଯିବ । ଶୁକ୍ରବାର ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, କେନ୍ଦୁଝର, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଅନୁଗୁଳ, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ବୌଦ୍ଧ, କନ୍ଧମାଳ ଓ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ କୁହୁଡି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଦେଇଛି ।

ବରିଷ୍ଠ ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ରଫେସର ସୁରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପଶୁପାଳକ କହିଛନ୍ତି, ଦକ୍ଷିଣ ଉପକୂଳରେ ଶୀତ କମିବ । କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଶୀତ ଅଧିକ ରହିବ। ଆସନ୍ତା ୧୨ ଓ ୧୩ ରାତି ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତ ଆହୁରି କମିବ । ଶନିବାରଠାରୁ ଶୀତ ପୁଣି ବଢ଼ିବ । ୧୩ ତାରିଖ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ରାତି ତାପମାତ୍ରା ୨ରୁ ୩ ଡିଗ୍ରୀ ବଢିବା ଯୋଗୁଁ ଶୀତ କମିବ । ୧୩ରୁ ଉତ୍ତର ଉପକୂଳ ଓ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଉତ୍ତରରେ ଉତ୍ତରା ପବନ ବହିବ । ୧୪ ଓ ୧୫ରେ ୩ ଡିଗ୍ରୀ କମିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ୧୭ ଓ ୧୮ରେ ରାତି ତାପମାତ୍ରା ପୁଣି ୩ ଡିଗ୍ରୀ କମିବା ଯୋଗୁଁ ଶୀତ ବଢ଼ିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଦକ୍ଷିଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରରେ ୧୪ ଓ ୧୫ରେ ୨ରୁ ୩ ଡିଗ୍ରୀ କମିପାରେ । ୧୮ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିବ । ୧୬ରୁ ୧୮ ଯାଏ କୁହୁଡ଼ି ଦେଖାଯିବ । ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ ଦକ୍ଷିଣ ଉପକୂଳ ଓ ସଂଲଗ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୬ରୁ ୧୮ ଯାଏ ପାଗ ଆଶିଂକ ମେଘୁଆ ଓ କୁହୁଡ଼ି ରହିବ । ଅଳ୍ପ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ରାତି ତାପମାତ୍ରା ୨ରୁ ୩ ଡିଗ୍ରୀ ବଢ଼ିବା ଯୋଗୁ ଶୀତ କମ୍‌ ରହିପାରେ ବୋଲି ଡ. ପଶୁପାଳକ କହିଛନ୍ତି । ପାଉଁଶିଆ ରୋଗ, ଜଉ ପୋକ, ପତ୍ରପୋଡ଼ା ରୋଗ ବଢ଼ିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts