scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ରାଜ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ କମିବ ବର୍ଷା, ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା

11/10/2022 at 10:50 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୧।୧୦: ରାଜ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ବର୍ଷା କମିଯିବ । ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଠାଏ ଠାଏ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ବିସ୍ତୃତ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌ । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଏଭଳି ପୂର୍ବାନୁମାନ ଦେଇଛି ।

ସୋମବାର ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ସକାଳୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ଭିତରେ ଗୋପାଳପୁରରେ ୩୫, ନୟାଗଡରେ ୨୦, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୬ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ତେବେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଗଞ୍ଜାମର ପାତ୍ରପୁରରେ ୬୦.୨, ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜାମ୍‌ଡାରେ ୫୬, ଗଜପତି ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିରେ ୫୨.୮, ଗୋଷାଣୀରେ ୪୫, ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ୪୫, ପୁରୀ କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦରେ ୪୨, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବାଣପୁରରେ ୪୧, ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡାରେ ୪୦, ବୌଦ୍ଧର ହରଭଙ୍ଗାରେ ୩୮ ଓ ପୁରୀ ଅସ୍ତରଙ୍ଗରେ ୩୩ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଚଳିତ ଅକ୍ଟୋବର ମାସର ୧୦ ଦିନ ଭିତରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୮୦ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇ ସାରିଲାଣି । ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ପ୍ରଭାବରୁ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି ।

୧୧ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ପରିମାଣ କମିବ ବୋଲି ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ୧୨ରେ ଉତ୍ତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । କିିଛି ସ୍ଥାନରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହୁଛି । କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ବର୍ଷାର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ । ୧୩ ଓ ୧୪ରେ ଆଦୌ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

   Related Posts