ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ହୋଟେଲ ମାଲିକ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ଅଧୁରା ରହିଗଲା ଜଗା ଦର୍ଶନ, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୪ ଜୀବନ
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ କମିବ ବର୍ଷା, ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା

11/10/2022 at 10:50 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୧।୧୦: ରାଜ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ବର୍ଷା କମିଯିବ । ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଠାଏ ଠାଏ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ବିସ୍ତୃତ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌ । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଏଭଳି ପୂର୍ବାନୁମାନ ଦେଇଛି ।

ସୋମବାର ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ସକାଳୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ଭିତରେ ଗୋପାଳପୁରରେ ୩୫, ନୟାଗଡରେ ୨୦, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୬ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ତେବେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଗଞ୍ଜାମର ପାତ୍ରପୁରରେ ୬୦.୨, ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜାମ୍‌ଡାରେ ୫୬, ଗଜପତି ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିରେ ୫୨.୮, ଗୋଷାଣୀରେ ୪୫, ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ୪୫, ପୁରୀ କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦରେ ୪୨, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବାଣପୁରରେ ୪୧, ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡାରେ ୪୦, ବୌଦ୍ଧର ହରଭଙ୍ଗାରେ ୩୮ ଓ ପୁରୀ ଅସ୍ତରଙ୍ଗରେ ୩୩ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଚଳିତ ଅକ୍ଟୋବର ମାସର ୧୦ ଦିନ ଭିତରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୮୦ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇ ସାରିଲାଣି । ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ପ୍ରଭାବରୁ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି ।

୧୧ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ପରିମାଣ କମିବ ବୋଲି ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ୧୨ରେ ଉତ୍ତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । କିିଛି ସ୍ଥାନରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହୁଛି । କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ବର୍ଷାର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ । ୧୩ ଓ ୧୪ରେ ଆଦୌ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

   Related Posts