scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ମତ୍ସଜୀବୀକୁ ସମୁଦ୍ର ଭିତରକୁ ନ ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ

10/08/2022 at 7:46 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୦।୦୮: ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଉପରେ ଥିବା ସୁଦୃଶ୍ୟ ଲଘୁଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ମଙ୍ଗଳବାର ଅବପାତ ରୂପ ନେଇଛି । ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ସଂଲଗ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏହି ଅବପାତ ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଗତି କରି ଛତିଶଗଡ଼ ଆଡ଼କୁ ମୁହାଁଉଛି । ତେବେ ଏହି ଅବପାତ ପ୍ରଭାବରେ ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ । ପଶ୍ଚିମ ଓ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା ଛେଚିବ । ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ଏଭଳି ସତର୍କ କରାଇଛି । କିନ୍ତୁ ବୁଧବାର ଛତିଶଗଡ଼ରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହି ଅବପାତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ସାନି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି ।

ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ଅବପାତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହ ଅଧିକ ବେଗରେ ପବନ ବହିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୪୫ରୁ ୫୫ କିମି ବେଗରେ ପବନ ବହିପାରେ । ମତ୍ସଜୀବୀମାନେ ୧୧ତାରିଖ ଯାଏ ସମୁଦ୍ର ଭିତରକୁ ନ ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।
ବୁଧବାର ନୂଆପଡ଼ା, ବଲାଙ୍ଗୀର, ସୋନପୁର, ବୌଦ୍ଧ, କଟକ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଯାଜପୁର, ଭଦ୍ରକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଓ ଜଗତସିଂହପୁରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

୧୧, ୧୨ ଓ ୧୩ ତାରିଖରେ ବି ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପାଇଁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରିି କରାଯାଇଛି । ୧୧ରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ଦେବଗଡ଼, କେନ୍ଦୁଝର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ବାଲେଶ୍ୱର, ସମ୍ବଲପୁର, ଯାଜପୁର ଓ ଭଦ୍ରକରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ସେପଟେ ଗତ ତିନି ଧରି ରାଜ୍ୟରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଛି ।

ମଙ୍ଗଳବାର ବି ଦିନତମାମ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା କୋଷାଗୁମୁଡ଼ାରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୬୧ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଭାପୁରରେ ୧୬୦, ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଛତ୍ରପୁରରେ ୧୪୨, ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ନୂଆଗଡ଼ରେ ୧୪୧, ସାନଖେମୁଣ୍ଡିରେ ୧୩୬, ପାତ୍ରପୁରରେ ୧୨୮, ଗଞ୍ଜାମରେ ୧୨୮ ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ୧୧୪ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟର ୮ଟି ସ୍ଥାନରେ ୧୧୫ରୁ ୨୦୪ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ୪୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ୬୪ରୁ ୧୧୫ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି ।

ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ଭିତରେ ଅନୁଗୁଳରେ ୯୭ମିମି, ସମ୍ବଲପୁରରେ ୭୭.୮, ଭବାନୀପାଟଣାରେ ୫୬.୪, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ୪୭.୨, ଯାଜପୁରରେ ୪୨, କେନ୍ଦୁଝରରେ ୩୮.୪, ହୀରାକୁଦରେ ୩୮, ସୋନପୁରରେ ୩୭, ଭଦ୍ରକରେ ୩୫, ତାଳଚେରରେ ୩୦ମିମି ଓ ବୌଦ୍ଧରେ ୨୨.୪ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି ।

ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିବାରୁ ମାଲକାନଗିରିରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ୩୨୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଥିବା କାଙ୍ଗୁରୁକୁଣ୍ଡା ବ୍ରିଜ୍‌ ବୁଡ଼ି ଯାଇଛି । ଏହାଫଳରେ ମାଲକାନଗିରିରୁ ମୋଟୁ ଓ କାଲିମେଳା ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ସାବେରୀ ନଦୀ ଜଳସ୍ତର ବଢ଼ିବା ଯୋଗୁ କାଲେରୁ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ପାଣି ଚାଲୁଛି । ଏଥିପାଇଁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଓ ବିଶାଖପାଟଣାକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଇଛି । ସାବେରୀ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁ ଝାପ୍ରା ପୋଲ ବୁଡ଼ିଯାଇଛି । ଏହା ଉପରେ ୫ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣି ଚାଲୁଛି । ମାଲକାନଗିରିରୁ ରାୟପୁର, ଜଗଦଲପୁର ଓ ସୁକ୍‌ମାକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବଂଶଧାରା ନଦୀରେ କାଶୀନଗରଠାରେ ଜଳସ୍ତର ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । କାଶୀନଗରଠାରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ସ୍ତର ୫୪.୬୦ ମିଟର ଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ ଜଳସ୍ତର ୫୪.୮୬ ମିଟର ରହିଛି । ମହାନଦୀର ନରାଜରେ ମଧ୍ୟ ଜଳସ୍ତର ବଢୁଛି । ବୈତରଣୀର ଆନନ୍ଦପୁର ଓ ଜଳକା ନଦୀର ମାଥାନିଠାରେ ଜଳସ୍ତର ବଢୁଛି ।

   Related Posts