scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୧୭ରେ ଓଡିଶା ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ, ଆଭ୍ୟନ୍ତର ଓ ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ : ଧାନ ତଳି ପକାଇବାକୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ

13/06/2022 at 7:54 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୩|୦୬:   ଜୁନ୍‌ ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ । ମୌସୁମୀ ଡେରିରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ବି ଅଧିକ ବର୍ଷା କରାଇବ । ଆସନ୍ତା ୧୭ରେ ମୌସୁମୀ ଓଡ଼ିଶା ଛୁଇଁବ । ୧୭ରୁ ୨୧ ଭିତରେ ଉପକୂଳ ଓ ଆଭ୍ୟନ୍ତରରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ରଫେସର ଡ. ସୁରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପଶୁପାଳକ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ।

ଆସନ୍ତା ଜୁନ୍‌ ୧୪ ଯାଏ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ହେବ । କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ପାଗ ଶୁଖିଲା ରହିବ । ୧୫ ଓ ୧୬ରେ ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ, କେନ୍ଦୁଝର ଓ ମୟୂରଭଞ୍ଜରେ ପ୍ରାୟ ୪୦ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହେବ । ଆଭ୍ୟନ୍ତରରେ ୧୫ରୁ ୨୫ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଥା ଦକ୍ଷିଣ ଉପକୂଳରେ କମ୍‌ ବା ମାତ୍ର ୧୦ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଡ. ପଶୁପାଳକ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ।

ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମ୍‌ଡି) ଆକଳନ କହୁଛି, ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନରେ ମୌସୁମୀ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତେଲଙ୍ଗାନା, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ବିହାର ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପହଞ୍ଚିବ । ସେହିଭଳି ୧୪ରୁ ୧୬ ଭିତରେ ଓଡ଼ିଶାର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ବିଜୁଳି, ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବର୍ଷା ପାଇଁ ୧୩ରୁ ୧୬ ତାରିଖ ଯାଏ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି କରିଛି ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ । ସେପଟେ ଆଜି ରାଜ୍ୟର ୧୦ ସ୍ଥାନର ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ରହିଛି । ସୋନପୁରରେ ସର୍ବାଧିକ ୪୩ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି । ଦାରିଙ୍ଗିବାଡ଼ିରେ ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।ଡ. ପଶୁପାଳକ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଦେଶର ପୂର୍ବ ଉପକୂଳ ଓ ସଂଲଗ୍ନ ତେଲଙ୍ଗାନା, ଛତିଶଗଡ଼, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ବିହାର ଓ ପୂର୍ବ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଜୁନ୍‌ ୧୭ରେ ମୌସୁମୀ ଛୁଇଁପାରେ । ୧୮ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ ଉପକୂଳରେ ଛୁଇଁବ ବୋଲି ସେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି । ୧୭ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ବଢ଼ିବ ।

୧୭ରୁ ୨୧ ଭିତରେ ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୦ରୁ ୩୦ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହେବ । ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ୬୦ରୁ ୭୫ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ଜୁନ୍‌ ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେବ । ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ ଉପକୂଳରେ ଜୁନ୍‌ ୧୪ରୁ ଗରମ କମିବ । ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୫ରୁ କମିବ ।

ଏବର୍ଷ କେରଳକୁ ୪ଦିନ ଆଗରୁ ମୌସୁମୀ ଆସି ପହଞ୍ଚିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତା ପରେ ଏହାର ଗତି ଦୁର୍ବଳ ହେବା ସହ ଧିମେଇ ଯାଇଥିଲା । ୧୨ ଦିନ ଯାଏ ମୌସୁମୀ ନ ଆଗେଇ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲା । ଗତ ତିନିଦିନ ହେବ ଏହା ପୁଣି ସକ୍ରିୟ ହେବା ସହ ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳ ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି । ଏବେ ଲାଲ୍‌ ନିନାର ପ୍ରଭାବ ଜାରି ରହିଛି । ଶେଷ ଯାଏ ମୌସୁମୀର ଗତି ଦୁର୍ବଳ ରହିବ । ଇଣ୍ଡିଆନ ଓସେନ୍‌ ଡାଇପୋଲ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଏବେ ନିଉଟ୍ରାଲ୍‌ ଅଛି । ଆଗକୁ ଏହା ନେଗେଟିଭ୍‌ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିବ । ସେହିଭଳି ମେଡନ୍‌ ଜୁଲିଏନ୍‌ ଓସିଲେସନ୍‌ (ଏମଜିଓ) ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି । ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଏହା ଉତ୍ତର ଭାରତ ମହାସାଗର ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବ । ଏହା ଆରବ ସାଗରୀୟ ମୌସୁମୀ ଶାଖାକୁ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ କରିବ । ତେବେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରୀୟ ଶାଖା ମଧ୍ୟ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସକ୍ରିୟ ହେବ ବୋଲି ଡ. ପଶୁପାଳକ କହିଛନ୍ତି ।

ଚାଷୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏବେ ଧାନ ତଳି ପକାନ୍ତୁ । ଆଗକୁ ବର୍ଷା ଥିବାରୁ ଗଜା ମରୁଡିର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ । ଅକ୍ଟୋବରରେ ଭଲ ବର୍ଷା ହେବ । ମଧ୍ୟମ ଓ ଖାଲ ଜମି ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ଅବଧି ଧାନ କିସମ ଲଗାନ୍ତୁ ।

   Related Posts