scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଉଭାନ, ଶୁଖିଲା ପଡିଛି ମାଟି : ଜୁଲାଇ ୪ ପରେ ବଦଳିପାରେ ପାଗ

28/06/2022 at 8:05 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୮/୦୬: ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଅଭାବ । ମାଟି ଶୁଖିଲା ପଡ଼ିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଚଳିତ ଜୁନ୍‌ରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୩୭% ନିଅଣ୍ଟିଆ ରହିଛି ବର୍ଷା । ଟାଏଁଟାଏଁ ଖରା । ଗରମ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରୁଛି । ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଯାହା, ଏବେ ଭଲ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌ । ଚଳିତ ଜୁନରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା ଭରଣା ହେବା ଆଶା କ୍ଷୀଣ । ଅନ୍ତତଃ ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଲା ଭଳି ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌ । ଜୁଲାଇ ୪ରୁ ବର୍ଷା ପ୍ରକୋପ ବଢ଼ିପାରେ ।

ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଥିଲା, ଜୁନ୍‌ ଶେଷବେଳକୁ ଲଘୁଚାପ ଆସିପାରେ । ମାତ୍ର ଏବେ ସେମିତି ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌ । ପାଣିପାଗ ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥା ସୋଆ ଜଳବାୟୁ ଓ ପରିବେଶ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ଆକଳନ ହେଲା, ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ହେବ । ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ବର୍ଷା ଅଭାବ ସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିବ । ୩ ତାରିଖବେଳକୁ ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଉପରେ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ୪ କିମ୍ବା ୫ ତାରିଖବେଳକୁ ତାହା ଲଘୁଚାପ ରୂପ ନେବା ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଏହି ଲଘୁଚାପ ହେଲେ ରାଜ୍ୟରେ ୪ରୁ ବର୍ଷା ବଢ଼ିବ । ୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଷା କରାଇବ । ମାତ୍ର ସେତେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ମୌସୁମୀ ଏବେ ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି । ଲଘୁଚାପ ହେଲେ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ବଢ଼ିପାରେ ।

ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏଚ୍‌.ଆର୍‌ ବିଶ୍ୱାସଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଜୁନରେ ବର୍ଷା କମ୍‌ ରହିଛି । ମୌସୁମୀ ଆଗମନ ପରେ ବର୍ଷା ସ୍ୱାଭାବିକ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ନିଅଣ୍ଟିଆ ସ୍ଥିତି ଭରଣା ହୋଇପାରୁନି । ତଥାପି ୨୯ ତାରିଖରୁ ବର୍ଷା ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିପାରେ । ହେଲେ ଆସନ୍ତା ୫ ଦିନ ଭିତରେ କୌଣସି ଲଘୁଚାପ ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ।

ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର (ଆଇଏମ୍‌ଡି) ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଜୁନ୍‌ ପହିଲାରୁ ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ହାରାହାରି ୧୧୮ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକ ତୁଳନାରେ ୩୭% କମ୍‌ । ବୌଦ୍ଧରେ ବର୍ଷା ପରିମାଣ ଅଧିକ ଥିବାବେଳେ ନୂଆପଡ଼ା, ଅନୁଗୁଳ, ଢେଙ୍କାନାଳରେ ବର୍ଷା ପରିମାଣ ସ୍ୱାଭାବିକ ରହିଛି । ବାକି ସବୁଠି ବର୍ଷା କମ୍‌ । ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେଲା, ପୁରୀରେ ସର୍ବାଧିକ ୮୪%, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ୭୦% ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ୬୪% ବର୍ଷା ନିଅଣ୍ଟିଆ ରହିଛି । ଏ ତିନି ଜିଲ୍ଲା ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ । ଏହାବାଦ୍‌ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ୫୭%, ଜଗତସିଂହପୁରରେ ୫୬%, ଭଦ୍ରକରେ ୫୪%, ଗଜପତିରେ ୫୪%, ବଲାଙ୍ଗିରରେ ୫୨%, କୋରାପୁଟରେ ୫୦%, ନବରଙ୍ଗପୁରରେ ୪୮%, ଦେବଗଡ଼ରେ ୪୬%, ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ୪୨%, ସମ୍ବଲପୁରରେ ୪୧% ବର୍ଷା ଅଭାବ ରହିଛି ଚଳିତ ମାସରେ । ଅବଶିଷ୍ଟ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ୨୪%ରୁ ୩୮% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଷା କମ୍‌ ହୋଇଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ଜୁନରେ ଭଲ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଆଇଏମଡି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲା । ମାତ୍ର ଜୁନରେ ସେମିତି ବର୍ଷା ନାହିଁ । ପ୍ରଥମେ କିଛିଦିନ ଭଲ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା । ତା’ପରେ କାଁ ଭାଁ । ଏଠି ବର୍ଷା ହେଲେ ସେଠି ଶୁଖିଲା । ଦିନ ତାପମାତ୍ରା ଓ ଟାଣ ଖରା ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରି ପକାଉଛି ।
ସୋମବାର ବଲାଙ୍ଗିର ତାପମାତ୍ରା ୩୭ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍‌ ଥିବାବେଳେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପାରଦ ୩୫-୩୬ ଡିଗ୍ରୀ ପାଖାପାଖି ରହିଥିଲା । ଦିନ ଭିତରେ ଯାଜପୁରରେ ୬୧ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଢେଙ୍କାନାଳ, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡ଼ି, କଟକ, ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଅସରାଏ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ, ତାତିି ପ୍ରକୋପ ବି ଭୀଷଣ ଥିଲା ।

   Related Posts