scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ଛାଡୁନି କି ତଳମୁଣ୍ଡରେ ଥମୁନି ବର୍ଷା : ତଳି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଡରାଇଲାଣି ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା

14/08/2022 at 8:57 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪/୮ : ଅବିରତ ବର୍ଷା । ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା ଛାଡୁନି କି ତଳମୁଣ୍ଡରେ ଥମୁନି । ମହାନଦୀ ଫୁଲି ଚାଲିଛି । ତଳି ଇଲାକାକୁ ଡରାଇଲାଣି ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା । ମହାନଦୀ ତଳମୁଣ୍ଡର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୋଟ କିମ୍ବା ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । କଟକ, ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ନୟାଗଡ଼, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଯାଜପୁର, ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ତଳି ଅଞ୍ଚଳକୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି । ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ସୁଦ୍ଧା ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ୩୪ଟି ଗେଟ୍‌ ଖୋଲାଯାଇଛି ।

ଛତିଶଗଡ଼ରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଉପରମୁଣ୍ଡରୁ ଜଳ ପ୍ରବାହ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି, ଆଜି ରାତି ଭିତରେ ହୀରାକୁଦର ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ ଖୋଲିପାରେ । ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ଯେଉଁଭଳି ଜଳପ୍ରବାହ ବଢ଼ୁଛି, ଆସନ୍ତାକାଲି ଅପରାହ୍ନକୁ ହୀରାକୁଦକୁ ଉପରମୁଣ୍ଡରୁ ୬ ଲକ୍ଷ କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଆସିଲେ ଜଳଭଣ୍ଡାର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ୫୦ଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗେଟ ଖୋଲିବା ନେଇ ବିଚାର ବିମର୍ଷ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଯଦି ଏମିତି ହୁଏ, ହୀରାକୁଦରୁ ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୭ ଲକ୍ଷ ଘନଫୁଟ ଜଳ ନିଷ୍କାସିତ ହେବ । ଛତିଶଗଡ଼ ଓ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ରବିବାର ତେଲ ନଦୀରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଜଳ ମହାନଦୀରେ ପଡ଼ିବ ।     

ଫଳରେ ମୁଣ୍ଡଳୀରେ ୧୫ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୯ ଲକ୍ଷ ଘନଫୁଟ ଜଳ ପହଞ୍ଚିପାରେ । ଏ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମହାନଦୀର ତ୍ରିକୋଣ ଭୂମି ଓ ତଳି ଇଲାକାରେ ପାଣି ପଶିଯିବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେଲା ରବିବାର ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ସହ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ବି ପ୍ରଭାବିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଜିଲ୍ଲାକୁ ଟିମ୍‌ ପଠାଇଛନ୍ତି । ମହାନଦୀ ବଢ଼ୁଥିବାବେଳେ ବୈତରଣୀ ଓ ଜଳକା ବିପଦ ସଙ୍କେତ ପାର୍‌ କରି ଉଛୁଳୁଛନ୍ତି । ମହାନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଆସିଲେ କଟକର ବାଙ୍କୀ, ତିଗିରିଆ, ବଡ଼ମ୍ବା, ଭଟ୍ଟାରିକା, ନରସିଂହପୁର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଦୟା, ଭାର୍ଗବୀ, କୁଶଭଦ୍ରାର ତଳି ଅଞ୍ଚଳ, ପୁରୀର କଣାସ ଓ ନିମାପଡ଼ାର ତଳି ଇଲାକା, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ଲୁଣା ନଦୀର ତଳି ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ନୟାଗଡ଼ର ତଳି ଅଞ୍ଚଳ ଜଳମଗ୍ନ ହେବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ବୈତରଣୀ ବଢ଼ୁଥିବାବେଳେ ଏହା ପ୍ରଭାବରେ ଯାଜପୁର ଓ ଭଦ୍ରକରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ଆସିପାରେ ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସୂଚନା ଦେଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଉପରେ ଏକ ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ରବିବାର ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଅବପାତ (ଡିପ୍ରେସନ୍‌) ରୂପ ନେଇପାରେ । ଏହା ପ୍ରଭାବରେ ରବିବାର ପ୍ରବଳରୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ । ସମ୍ବଲପୁର, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, ଦେବଗଡ଼, ବରଗଡ଼, ଅନୁଗୁଳ, ବୌଦ୍ଧ, ସୋନପୁର, ବଲାଙ୍ଗିର, ନୂଆପଡ଼ା ଓ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ରେଡ୍‌ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି ହୋଇଛି । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, କେନ୍ଦୁଝର, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଯାଜପୁର, କଟକ, ନୟାଗଡ଼, କନ୍ଧମାଳ, ରାୟଗଡ଼ା, କୋରାପୁଟ, ମାଲକାନଗିରି ଓ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳତର ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ଏହି ୧୧ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି ହୋଇଛି । ଏହାବାଦ ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ, ପୁରୀ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜଗତସିଂହପୁର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି ଓ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ସ୍ଥାନେ ସ୍ଥାନେ ପ୍ରବଳ ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ୧୫ ତାରିଖରେ  ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଥିବାବେଳେ ବରଗଡ଼, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଓ ନୂଆପଡ଼ାର ସ୍ଥାନେ ସ୍ଥାନେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁଳନାରେ ୧୫ରୁ ବର୍ଷା ପରିମାଣ କମିବ । ୧୬ ଓ ୧୭ରେ ବର୍ଷା ପରିମାଣ ସାମାନ୍ୟ କମ୍‌ ରହିବ । ୧୮ରୁ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ସମ୍ଭାବନା ଥିବାବେଳେ ପୁଣି ବର୍ଷା ବଢ଼ିବ । ଏହି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷା ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତିକୁ ପୁଣି ବିଗାଡ଼ିପାରେ ।

 ରାତି ୯ଟା ସୁଦ୍ଧା ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ୩୪ଟି ଗେଟ ଖୋଲା ରହିଛି । ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡ ପିଛା ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ୪ ଲକ୍ଷ ୩୯ ହଜାର ୨୯୧ ଘନଫୁଟ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି । ନିଷ୍କାସିତ ହେଉଛି ସେକେଣ୍ଡ ପିଛା ୫ ଲକ୍ଷ ୬୩ ହଜାର ୮୦୬ ଘନଫୁଟ ଜଳ । ପଥର୍ଲାଠାରେ ତେଲ ନଦୀରୁ ପ୍ରାୟ ୯୦,୭୫୩ ଘନଫୁଟ ପାଣି ମହାନଦୀରେ ମିଶୁଛି । ରାତି ୯ଟାବେଳେ ଖଇରମାଳରେ ୫.୬୯ ଲକ୍ଷ କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ବରମୁଳରେ ୫.୨୭ ଲକ୍ଷ କ୍ୟୁସେକ ଓ ମୁଣ୍ଡଳିରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୫୨ ହଜାର ୬୫୫ କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିଲା ।

  ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଯନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳେ ମୁଣ୍ଡଳିରେ ୬ ଲକ୍ଷ କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ପହଞ୍ଚିବ । ୧୫ ତାରିଖ ସକାଳକୁ ୭ ଲକ୍ଷ କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବ ।  ଛତିଶଗଡ଼ ବା ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେଉଥିବାବେଳେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇଦିନ ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅଛି । ତେଣୁ ମହାନଦୀ ତଳମୁଣ୍ଡରେ ଛୋଟ ବନ୍ୟା ଆସିପାରେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

  ଶନିବାର ରାତି ୯ଟାବେଳେ ଜଳକାର ଜଳସ୍ତର ମଥାନିରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ (୫.୫୦ ମିଟର)ଠାରୁ ଉପରେ (୬.୩୧ ମିଟର) ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିଲା । ଜଳସ୍ତର ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ୁଥିବାବେଳେ ରାତିରେ ସ୍ଥିର ରହିଥିଲା । ବୈତରଣୀ ନଦୀ ଆଖୁଆପଦାରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଡେଇଁଯାଇଛି । ଆଖୁଆପଦାରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ସ୍ତର ୧୭.୮୩ ମିଟର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜଳସ୍ତର ୧୮.୧୪ ମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି । ସନ୍ଧ୍ୟା ପରେ ଜଳସ୍ତର ସ୍ଥିର ରହିଛି । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ଇବ ଜଳସ୍ତର ଫୁଲୁଥିବାବେଳେ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ବି ବଢ଼ୁଛି । ବଂଶଧାରା ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଗୁଣୁପୁରରେ ଜଳସ୍ତର ୮୨.୮୧ ମିଟର ଛୁଇଁଥିବାବେଳେ ଏହା ସତର୍କ ସଙ୍କେତ (୮୩ମି) ପାଖାପାଖି ରହିଛି । କାଶୀନଗରରେ ସତର୍କ ସଙ୍କେତ (୫୩.୬୦ ମି) ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ (୫୩.୭୬ମିଟର) ହେଉଛି । ଜଳସ୍ତର ବଢ଼ୁଛି ।

  ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପୁରୀ, ଜଗତସିଂହପୁର, କଟକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଯାଜପୁର, ଭଦ୍ରକ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ନୟାଗଡ଼କୁ ବରିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଛି । ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଓ ବନ୍ୟାଜନିତ ସ୍ଥିତିରେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍‌ ୧୫ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ପଠାଯାଇଛି । ସଭିଙ୍କ ଛୁଟି ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ଶନିବାର ସକାଳରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ବଲପୁରରେ ୧୨୯ ମିମି, ପୁରୀରେ ୬୧, ହୀରାକୁଦରେ ୮୧, ସୋନପୁରରେ ୩୯ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦିନ ତମାମ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିଲା । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ (ଆଜି ସକାଳ ୮ଟା ୩୦ ସୁଦ୍ଧା) ସୋନପୁରରେ ୯୬.୮, ପାରାଦୀପରେ ୬୦, ଫୁଲବାଣୀରେ ୪୦, ବୌଦ୍ଧରେ ୪୧, ଜଗତସିଂହପୁରରେ ୩୬ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା । ମହାନଦୀ ଉପର ଓ ତଳମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ।

   Related Posts