Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ଭିଏଲସି ମିଡିଆ ପ୍ଲେୟାର ବ୍ୟାନ୍, ଓ୍ୱେବସାଇଟରେ ଆସୁଛି ଆଇଟି ଆକ୍ଟ ମେସେଜ୍
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଘନୀଭୂତ ହେବ ଲଘୁଚାପ, ପ୍ରଭାବରେ ଦୁଇଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ
  • ||
  • ରେଳ ଧାରଣାରୁ ମିଳିଲା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଣଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ଦେଶରେ ଉପରତଳ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫୮୧୫ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୦୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କନ୍ନଡ ଗାୟକ ଶିବମୋଗା ସୁବାନାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ, ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୃଦଘାତରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ : ଦୁଇ ଦିନ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଫୁଲୁଛି ବିଭିନ୍ନ ନଦୀ
  • ||

ବଦଳିବ ପାଗ- ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଜାରି କରାଯାଇଛି ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ

9/02/2020 at 6:58 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୯।୦୨ – ପାଗର ବଦଳିବ। ସୋମବାର ଠାରୁ ବଦଳିଯିବ ପାଗ। ବର୍ଷା ଛାଡିବା ସହ  ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତ ବଢିବା  ଓ ଘନ କୁହୁଡି ହେବା  ନେଇ ଆକଳନ କରିଛି ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ।

ବର୍ଷା କମିବ  ଶୀତ ବଢିବ।  ୪ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ କୋହଲା ପାଗ ଓ  ଝିପିଝିପି  ଲାଗି ରହିବା ପରେ ପାଗରେ  ପରିବତ୍ର୍ତନ ହେବା ନେଇ ଆକଳନ କରିଛି  ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ।ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ ଓ  ସହ ହିମାଳୟରେ ସୃଷ୍ଟି ଘୂର୍ଣ୍ଣୀବଳୟ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର ବ​ କିଛି  ସ୍ଥାନରେ   ଝିପିଝିପି ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିଲା। ସପ୍ତାହକ ପଯ୍ୟନ୍ତ  ପାରଦ ସ୍ବାଭାବିକ ଠାରୁ ୩ରୁ ୪ ଡିଗ୍ରୀ କମ ରହିବ। ଫଳରେ   ଦିନରେ ଶୀତ ଅନୁଭୁତ ହେବ।ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ  ରବିବାରରେ ମଧ୍ୟ  ସ୍ବଳ୍ପରୁ  ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଗଜପତି, ଗଞ୍ଜାମ, ରାୟଗଡ଼ା, ମାଲକାନଗିରି, କୋରାପୁଟ, କନ୍ଧମାଳରେ ସ୍ବଳ୍ପ ଧରଣର ବ​ର୍ଷା ହୋଇଛି।  ।

ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଯାଏଁ ସୋନପୁର, ଅନୁଗୁଳ, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେନ୍ଦୁଝର ଓ ବାଲେଶ୍ବର  ଜିଲ୍ଲାକୁ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି କରାଯାଇଛି।ସୋମବାରଠାରୁ ବର୍ଷା ଛାଡ଼ିଲା ପରେ କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଘନ କୁହୁଡ଼ିର ଆସ୍ତରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ।।

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ସୋନପୁର ବଲାଙ୍ଗିର, କଳାହାଣ୍ଡି, କନ୍ଧମାଳ, ଅନୁଗୁଳ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଭଦ୍ରକ ଓ କଟକର  ଘନ କୁହୁଡି ଦେଖା ଯିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।   କୋହଲା ପାଗ ଓ ଝିପି ଝିପି ବ​ର୍ଷା ଫଳରେ  ରବି ଫସଲ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ। 

  ମୁଗ, ବିରି  ସୋରିଷ,  ଚିନାବାଦାମ, ଫୁଲକୋବି , ବନ୍ଧାକୋବି,,  ଫୁଲ,   ପନି ପରିବା ଚାଷ ଉପରେ  ପ୍ରଭାବିତ ହେବ।  ବିଶେଷ କରି  ଫସଲରେ   ଝାଉଁଳା, ପାଉଁଶିଆ,  ରୋଗ ପୋକ ବ୍ୟାପିବା  ସମ୍ଭାବନା  ରହିଛି। ଫଳ​‌ରେ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସଚେତନ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କୃଷି ପାଣିପାଗ ବିଶାରଦ।

ବ​ର୍ଷା ଛାଡିବା ପରେ ବିଶେଷ କରି   ଅନୁଗୋଳ, କନ୍ଧମାଳ,  ଢେଙ୍କାନାଳ, ସୋନପୁର, ମୟୂରଭଂଜ ବାଲେଶ୍ବରରେ   ଶୀତ ଅନୁଭୁତ ହେବ ନେଇ ଭୁବନେଶ୍ବର  ସ୍ଥିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts