scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆମେରିକା ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ପରେ ଏବେ ଭାରତରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କଲାଣି ଏକ ଭୟାନକ ବ୍ୟାଧି : କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ

15/10/2018 at 9:25 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୧୦: ବିକଶିତ ଦେଶ ତାଲିକା ସୁଚୀରେ ଏକ ନମ୍ୱର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଆମେରିକା । ଏ ଦେଶର ବାସିନ୍ଦା ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସଂଭ୍ରାନ୍ତ ଓ ସୁଖୀ ବୋଲି ବିଶ୍ୱବାସୀ ବିବେଚନା କରନ୍ତି । ଏ ସବୁ ସତ୍ୱେ ଆମେରିକାବାସୀ ଏବେ ଏକ ଭୟାନକ ବ୍ୟାଧିର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ବ୍ୟାଧିର ଶିକାର ହେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେରିକା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବାବେଳେ ତା ପଛକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଇଂଲଣ୍ଡ । ଏଠାରେ ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହି ବ୍ୟାଧିରେ ଭାରତର ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ଜନସମୁଦାୟ ଅତି ବିପଜ୍ଜନକ ଭାବେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱରେ ନୂତନଭାବେ ଆବିର୍ଭାବ ହୋଇଥିବା ଏକ କୁଅଭ୍ୟାସ ଏହି ବ୍ୟାଧିର କାରଣ । ଏହି କୁଅଭ୍ୟାସ ଏବେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାସ କରିବାକୁ ବସିଛି । ସଂପ୍ରତି ଏହି କୁ ଅଭ୍ୟାସକୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇବା ପାଇଁ ଡ଼ାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ କରିଦେଲେଣି ।

          ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରୁଥିବା ଏହି କୁ ଅଭ୍ୟାସଟି ହେଉଛି ଅଶ୍ଳିଳ ଛବି ଦେଖିବାର ଇଚ୍ଛା । ଅଶ୍ଳିଳ ଛବି ଦେଖିବା ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏବେ ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅତି ଉଦ୍ଦବେଗଜନକ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ଏକ ନମ୍ୱର ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବାବେଳେ ବ୍ରିଟେନ ଦୁଇ ନମ୍ୱର ଏବଂ ଭାରତ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ।

          ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ଅଶ୍ଳିଳ ‘ସାଇଟ୍’ ଦେଖୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଉଦ୍ଦବେଗଜନକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି । ଆମେରିକାର ଖ୍ୟାତାନାମା ଓ ମନୋବିଜ୍ଞାନୀ ଏଞ୍ଜେଲାଙ୍କ କହିବା ଆନୁସାରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଅଶ୍ଳିଳ ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖିବାଦ୍ୱାରା ବହୁ ପ୍ରକାରର ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରିରୀକ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଧୀରେଧୀରେ ଅଶ୍ଳିଳ ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖୁଥିବା ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବିଶ୍ୱରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିବା ସହ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।

          ଭାରତୀୟ ମନୋବିଜ୍ଞାନୀ ମଧ୍ୟ ସମାନ ମତ ପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି । ଅଶ୍ଳିଳତାକୁ ନିଶାରେ ପରିଣତ କରିସାରିଥିବା ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଉଛି ।

ବିଶ୍ୱରେ ବେଶ୍ ପ୍ରସିଦ୍ଧଲାଭ କରିଥିବା ଏକ ଅଶ୍ଳିଳ ସାଇଟ ନିକଟରେ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଜାରି କରିଛି । ପରିସଂଖ୍ୟାନକୁ ଯଦି ବିଶ୍ୱାସକୁ ନିଆଯାଏ ତା’ହେଲେ ବିଶ୍ୱର ୫୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ପର୍ଣ୍ଣ ସାଇଟରୁ ୧୨ଟି ଅଶ୍ଳିଳ ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖୁଛନ୍ତି । ପର୍ଣ୍ଣସାଇଟ୍ ଦେଖୁଥିବା ଏହି ୫୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ୪୩୯କୋଟି ୨୪ଲକ୍ଷ ୮୬ହଜାର ୫୮୦ ଘଣ୍ଟା ଅଶ୍ଳିଳ ସାଇଟ୍‌ରେ ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖିଛନ୍ତି ।

          ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଅଶ୍ଳିଳ ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖିବାରୁ ବାଦ ପଡୁନାହାନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ହିଁ ଯୁବବର୍ଗରେ ନୂଆ ନୂଆ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିବାହିତ ଯୁବକ-ଯୁବତୀମାନେ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ମନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ସମଲିଂଗୀ ସମ୍ପର୍କର ମାତ୍ରା ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

          ଭାରତ ଭଳି ଜନବହୁଳ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ଘଟଣା ପଛର ଅନ୍ୟତମ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଅଶ୍ଳିଳ ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖିବା ବୋଲି ସର୍ଭେ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିସାରିଛି । ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଘରୋଇ ହିଂସା, ଦୁଷ୍କର୍ମ, ଅପହରଣ, ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ସାଙ୍ଗକୁ ଅସଫଳ ହେଲେ ହତ୍ୟା ଏବଂ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଭଳି ଘଟଣା ଦିନକୁ ଦିନ ଏହି କାରଣରୁ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ମନୋବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ମତରେ ଅଧିକାଂଶ ଅପରାଧୀ ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଡ଼ାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁସାରେ ମଣିଷର ଇଚ୍ଛା ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ । ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ନୈତିକ ଇଚ୍ଛା ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ହେଉଛି ଅନୈତିକ । ନୈତିକ ଇଚ୍ଛାକୁ ତ ମଣିଷ ନିଜ ଉଦ୍ୟମ ବଳରେ ଚିରତାର୍ଥ କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଅନୈତିକ ଇଚ୍ଛା ସାମାଜିକ ବନ୍ଧନ କାରଣରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିନଥାଏ । ଅନୈତିକ ଇଚ୍ଚାକୁ ଅଧିକ ଶାଣୀତ କରିଥାଏ ବା ଗଭୀର କରିଥାଏ ଏଭଳି ଅଶ୍ଳିଳ ଭିଡ଼ିଓ ସବୁ । ଏ ସବୁ  ଦେଖିବାପରେ ଯେଉଁ ଅନୈତିକ ଇଚ୍ଛା ଦବିଯିବା ହିଁ ଉଚିତ୍ ଥିଲା ସେସବୁ ନିଦବି ଅପରାଧ ରୂପରେ ପରିପ୍ରକାଶ ହୋଇଥାଏ ।

ଅଶ୍ଳିଳ ଛବି ବାରମ୍ୱାର ଦେଖିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍କିଜୋଫେନିଆ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋବାର ଆଶଂକା ରହିଛି । ସ୍କିଜୋଫେନିଆ ସହ ବିଭିନ୍ନ ମାନିଆ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ଏଭଳି ରୋଗ ହେଲେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅତି ସ୍ୱଭାବିକ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଭାବିକ ହୋଇନଥାଏ । ଅଚାନକ ସେ ଏମିତି କିଛି କାମ କରିବ ସେ ଯାହା ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ହୋଇନଥାଏ । ନିଜର ଅବଦମିତ କାଳ୍ପନିକ ଚିତ୍ରକଳ୍ପକୁ ସେ ବାସ୍ତବ ରୂପ ଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରେ । ଯାହାର ଅନ୍ୟ ନା ଅପରାଧ ହିଁ ହୋଇଥାଏ ।

ସ୍ନାୟୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଅଶ୍ଳିଳ ସାଇଟ ଦେଖିବା ଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ବିକାଶ ଓ ବୈଦ୍ଧିକ ବିକାଶ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ । ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ପର୍ଶରେ ରହିଲେ ଅନେକ ସମୟରେ ଅସହଜ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ।

ଅଶ୍ଳିଳ ସାଇଟ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଇନ କାନୁନକୁ କଡ଼ା କଡ଼ି କରିବା ସହ ସମୟ ସମୟରେ ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ କାଉଁସିଲିଂ କରାଗଲେ ଏଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସାମାଜବିଜ୍ଞାନୀ ମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts