AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଲବାଣୀ:୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ଚଢାଉ, ଦେଢ଼ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରୁ ଅଧିକ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା: ନବଦାସ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋପାଳର ହେବ ନାର୍କୋ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ବୋମାମାଡ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର: ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦୌଡିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ଅମିତ୍ ଶାହା, ବୁଥ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କମୁଛି ଶୀତ, ବଢୁଛି ତାତି: ଟ୍ୱିନସିଟିରେ ପାରଦ ଉପରମୁହାଁ
  • ||

ଏକ ପ୍ରତିଶତରୁ ବି କମ ଭୋଟର ବ୍ୟବଧାନ କିନ୍ତୁ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଆସନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ, ହିମାଚଳରେ ବିଜେପି ପରାଜୟର କାହାଣୀ

8/12/2022 at 5:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରିଣାମ ବିଜେପି ଆଶ ବିପରୀତ ରହିଛି ଏବଂ ଦଳ ସେଠାରେ ୨୫ ଆସନରେ ସୀମିତ ରହିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ କଂଗ୍ରେସ ୬୮ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭାରେ ୪୦ ଆସନ ବିଜୟ କରିଛି । ଏହିପରି ବିଜେପି ତୁଳନାରେ କଂଗ୍ରେସ ସିଟ୍ ପ୍ରତିଶତ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ । କିନ୍ତୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିଗଟି ଦେଉଛି ଦୁଇ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରେ ଭୋଟ ପ୍ରତିଶତର ବ୍ୟବଧାନ ଏକ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ ରହିଛି । କଂଗ୍ରେସକୁ ୪୩.୩ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ବିଜେପିକୁ ୪୩ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ମିଳିଛି । ଅର୍ଥାତ ଯଦି ବିଜେପି ଆଉ ଏକ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ହାସଲ କରି ନିଅନ୍ତା ତେବେ ବାଜି ଓଲଟି ଯାଇଥାନ୍ତା । କମ ଜନସଂଖ୍ୟା ଥିବା ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଆସନରେ ବିଜୟ ଏବଂ ପରାଜୟର ବ୍ୟବଧାନ ବହୁ କମ ରହିଛି ।

ଏହାରି ଭିତରେ ରାଜ୍ୟରେ ମିଳିଥିବା ପରାଜୟ ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟରାମ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ଇସ୍ତଫା ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ପରାଜୟ ଉପରେ ଦଳ ମନ୍ଥନ କରିବ । ମୁଁ ଜନାଦେଶକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଉଛି । ହିମାଚଳରେ ଜନତା ମୋତେ ଯେଉଁ ଭଲ ପାଇବା ଦେଇଛନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ କୃତଜ୍ଞ’ ।

ବିଧାୟକ କିଣି ସରକାର ଗଠନ କରିବା ଅଭିଯୋଗ ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି କିଛି କରିପାରେ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସର ବୟାନ ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟରାମ ଠାକୁର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସ ଭିତରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ନେଇ ସମସ୍ତେ ଚାହିଁ ବସିଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ନେତା ଭୟଭୀତ ଅଛନ୍ତି । ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ସମୟରେ ମୋ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖିବା ନେଇ ପିଏମ ମୋଦୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ୱକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଉଛି । ଆମେ ରାଜନୀତିରୁ ବାହାରେ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ ପାଇଁ ସମର୍ପିତ ରହିବୁ । ଆମେ ଆମ ପରାଜୟର ବିଶ୍ଲେଷଣ କରିବୁ । ଭବିଷ୍ୟତର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆମେ ଜାରି ରଖିବୁ ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ୧୯୮୫ରୁ ଏହି ରାଜନୈତିକ ଇତିହାସ ରହିଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ ଜନତା କୌଣସି ପାର୍ଟିକୁ ଲଗାତାର ଦୁଇ ଥର କ୍ଷମତାରେ ବସାଇ ନାହାନ୍ତି । ଚଳିତ ଥର ବିଜେପି ରାଜ୍ୟରେ ଲଗାତାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ସରକାର ଗଠନ କରିବ ବୋଲି ଦାବି କରୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ତାର ସ୍ୱପ୍ନ ଭାଙ୍ଗିଛି ।

   Related Posts