AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୮ର ତ୍ରୀବତା ରେକର୍ଡ
  • ||

‘ମୋ କବର ପାଖରେ ପଢିବନି କୁରାନ, ପାଳନ କରିବ ଉତ୍ସବ’, ଫାଶୀରେ ଝୁଲିବା ପୂର୍ବରୁ ଯୁବକର ଶେଷ ଇଚ୍ଛା, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

16/12/2022 at 7:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇରାନରେ ୨୩ ବର୍ଷୀୟ ଜଣେ ଯୁବକ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଇଥିବା ଭାଷଣ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି । ନିଜ କବର ନିକଟରେ କୁରାନ ନ ପଢିବା ପାଇଁ ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ ନିବେଦନ କରିଛି । ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ କେହି ମଧ୍ୟ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରିବେ ନାହିଁ । ଯୁବକକୁ ଇରାନ ପୋଲିସ ସରକାର ବିରୋଧୀ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ସାମିଲ ହେବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ କରିଥିଲା । କିଛି ଦିନର କୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି ପରେ ଇରାନ କୋର୍ଟ ଏକପାଖିଆ ରାୟ ଶୁଣାଇ ଯୁବକକୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ଦେଇଥିଲେ । କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ପରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଇରାନ ସରକାର ଏହି ଯୁବକକୁ ମଶହଦ ସହର ମଝିରେ ଫାଶୀରେ ଝୁଲାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଇରାନରେ ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହରେ ଅତି କମରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଭିଡିଓରେ ରହନବରଦ ନିଜ ଶେଷ ଇଚ୍ଛା ଜଣାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଆଖି ଉପରେ କଳା ପଟି ବନ୍ଧା ହୋଇଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣ ମୁହଁ ଢଙ୍କା ହୋଇଥିବା ଡାର୍ଗଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ରହନବରଦଙ୍କୁ କ୍ୟାମେରା ସାମନାରେ ନିଜ ଇଚ୍ଛ ରଖୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ କହୁଛନ୍ତି, ‘ମୋ କବର ନିକଟରେ କେହି ଶୋକ ପାଳନ କରିବ ତାହା ମୁଁ ଚାହୁଁ ନାହିଁ । ମୁଁ ଚାହୁଁନି କେହି କୁରାନ ପଢୁ କି ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁ । କେବଳ ଉତ୍ସବ ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତର ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଉ’। ତେବେ ଏହି ଭିଡିଓର ସତ୍ୟତା ଉପରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇ ପାରୁ ନାହିଁ ।

ଇରାନ ନ୍ୟାୟପାଳିକ ସହ ଜଡିତ ମିଜାନ ଅନଲାଇନ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ ରହନବରଦକୁ ଦୁଇ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଚାରି ଜଣଙ୍କୁ ଆହତ କରିବା ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ଦେଇଥିଲେ।

   Related Posts