Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ଭିଏଲସି ମିଡିଆ ପ୍ଲେୟାର ବ୍ୟାନ୍, ଓ୍ୱେବସାଇଟରେ ଆସୁଛି ଆଇଟି ଆକ୍ଟ ମେସେଜ୍
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଘନୀଭୂତ ହେବ ଲଘୁଚାପ, ପ୍ରଭାବରେ ଦୁଇଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ
  • ||
  • ରେଳ ଧାରଣାରୁ ମିଳିଲା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଣଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ଦେଶରେ ଉପରତଳ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫୮୧୫ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୦୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କନ୍ନଡ ଗାୟକ ଶିବମୋଗା ସୁବାନାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ, ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୃଦଘାତରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ : ଦୁଇ ଦିନ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଫୁଲୁଛି ବିଭିନ୍ନ ନଦୀ
  • ||

ମଣିଷ ଶିକାର ପାଇଁ ଜଗିବସିଛି କଲରାପତରିଆ ବାଘ, ଗୁଣ୍ଡୁରି ପଞ୍ଚାୟତରେ ପଡିଲାଣି ତାଟି କବାଟ

13/03/2019 at 3:46 PM

କଳାହାଣ୍ଡି ୧୩|୩ (ମହମ୍ମଦ ଆସଲମ) : ଗାଈ, ଛେଳି ମେଣ୍ଢା, ବୋଦା ଆଦି ମାରି ଖାଇବା ପରେ ଏବେ ମଣିଷ ମାରି ଖାଇବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି କଲରାପତରିଆ ବାଘ । ଏପଟେ ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ଭୟରେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଗୋଡ଼  କାଢୁ ନାହାନ୍ତି । କଲରାପତରିଆ ବାଘ ଭୟରେ ଆତଙ୍କିତ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୁଣ୍ଡୁରି ପଞ୍ଚାୟତର ୧୧ ଖଣ୍ଡ ଗାଁ । ଆଶଙ୍କାରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି ଲୋକେ ।

ଚାରିଆଡ଼ ଶୂନଶାନ୍ । ପିଲାଙ୍କ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ବି ଝୁଲୁଛି ତାଲା ।ଘର ଏରୁଣ୍ଡି ବନ୍ଧରେ ପିଲାଛୁଆ ଧରି ଏକାଠି ବସି ରହୁଛନ୍ତି ପୂରା ପରିବାର । ଆଖିରେ କଲରାପତରିଆ ବାଘର ଆତଙ୍କ । ଘନ ଅନ୍ଧାରରେ ଶୁଭୁଥିବା ବାଘର ଗର୍ଜନ ଦିନରେ ବି ଏମାନଙ୍କୁ ଡରାଉଛି । କେତେବେଳେ କେଉଁ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ବାଘ ମୁହଁରେ ପଡି ଜୀବନ ଯିବ ସେଇ ଭୟରେ କଟୁଛି ଦିନ । କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ନାନ୍ଦକନା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଗୁଣ୍ଡରୀ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ । ଗତ ଦୁଇମାସ ହେବ ଏକ କଲରାପତଚରିଆ ବାଘ ଖେଳାଇଛି ଆତଙ୍କ ।୨୦ରୁ ଅଧିକ ଗାଈ, ମେଣ୍ଢା, ମଇଁଷି ଆଦିଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲାଣି ।

ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଥିବା ଏହି ପଞ୍ଚାୟତରେ ପ୍ରାୟ ୧୧ଟି ଗାଁ ରହିଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ନାନ୍ଦକନା, ଜାମକଣା, ବାତୁଆ, ଲହେଡା ଆଦି ଗାଁରେ କଲରାପତରିଆ ବାଘକୁ ନେଇ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ବାରମ୍ବାର ବନ ବିଭାଗକୁ ଜଣାଇବା ସହ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିଲେ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ବନ ବିଭାଗ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚି ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ପଶୁଙ୍କ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ପରେ କଲରାପତରିଆ ବାଘ ଆକ୍ରମଣ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପଞ୍ଚାୟତ ରହିଥିବାରୁ ବାଘ ଘଉଡାଇବାକୁ ନିଜର ଅସମର୍ଥତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ବନ ବିଭାଗ ।

   Related Posts