oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଭଞ୍ଜବିହାର କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ରେ ବାଘ ! ଭୟଭୀତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ, ବନ ବିଭାଗର ପାଟ୍ରୋଲିଂ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୨୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଉଗ୍ରରୂପ ରୂପ ନେଲା ପାରିବାରିକ କଳହ, ଜୀବନ ହାରିଦେଲେ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ
  • ||
  • ୫ ଦୋକାନ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ସାର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୧୪ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ପୂଜାରେ ଭିଜିବ ପାର୍ବଣ, ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୨୬ରୁ ୨୯ ଯାଏ ନିର୍ଦ୍ଧୁମ ଛେଚିବ
  • ||

ବିତିଲାଣି ୬୫ବର୍ଷ: ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳି ନାହିଁ କ୍ଷତିପୂରଣ

22/01/2020 at 4:52 PM

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା୨୨/୧:  ବିସ୍ଥାପନକୁ ବିତିଲାଣି ୬୫ବର୍ଷ । ହେଲେ ଆଜି ଯାଏଁ ନା ମିଳିଛି କ୍ଷତିପୂରଣ ନା’ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିଛି ଥଇଥାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା। ଆମେ କହୁଛୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ହୀରାକୁଦ ନଦୀ ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ସମୟର ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ କଥା । ଏବେ ବି ସର୍ଭେ ହୋଇ ନଥିବା ୧୯ଟି ଗାଁର ପ୍ରାୟ ୧୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ନିଜ ପରପୀଢ଼ିର ଭବିଷ୍ୟତ ଚିନ୍ତାରେ ଜୀବନର ଶେଷ ସମୟ ବିତାଉଛନ୍ତି ।

୧୯୫୫ ମସିହାରେ ହୀରାକୁଦ ନଦୀବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଲୋକେ ସରକାରଙ୍କ ହାତକୁ ନିଜ ଭିଟାମାଟି ଟେକି ଦେଲେ। ଭାବିଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ହିତରେ ଗୋଟେ ବଡ଼ କାମ ହେବ। ତା’ ବଦଳରେ ସରକାର ଆମକୁ ଅନ୍ୟଜାଗାରେ ଥଇଥାନ କରିବେ। ହେଲେ ସରକାରୀ କଳର ଉଦାସୀନତା ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନର ଅପାରଗତା କାରଣରୁ ଦୀର୍ଘ ୬୫ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ୧୯ଟି ଗାଁର ପ୍ରାୟ ୧୦ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ନା ମିଳିଛି କ୍ଷତିପୂରଣ ନା’ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରୁଛି ସେମାନଙ୍କ ଥଇଥାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା। ସରକାର ଆସିଛି ଆଉ ଯାଇଛି, ହେଲେ ଏଠାକାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିଛି କେବଳ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି।

ବିଧାନସଭାରେ ବାରମ୍ବାର କଥା ଉଠିଛି। ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ନେତା । ହେଲେ କଥା ଯୋଉଠି କି ସେଇଠି ଅଟକିଛି । ଏବେ ପଚାରିଲା ବେଳକୁ ଯାହା ଉତ୍ତର ମିଳୁଛି ତାହା ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ । ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ଥରରେ କାହା ପାଖରେ ସଠିକ୍‌ ତଥ୍ୟ ନଥିବାରୁ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥିବା ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହୁଥିବା ବେଳେ କେବଳ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ସୀମିତ ଅଛନ୍ତି ନେତା।

ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହୁଛନ୍ତି ଆଉ ଥରେ ସର୍ଭେ ହେବ। ହେଲେ ସେ ସର୍ଭେ କେବେ ହେବ, ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅନେକ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟରେ କଟାଇସାରିଲେଣି। ପରିଣତ ବୟସରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଘାରିଛି ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ତର ପୀଢ଼ିଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଚିନ୍ତା । ଏକ ଜାତୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିବା ଅବିଭକ୍ତ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାର ହଜାର ହଜାର ବିସ୍ଥାପିତ ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ନ୍ୟାୟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

   Related Posts