scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟରେ ଅଜବ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ସରକାରୀ ଚାକିରି ନ ଛାଡିବାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ପରିବାର ଗାଁରୁ ବାସନ୍ଦ

20/10/2019 at 5:14 PM

ବ୍ରହ୍ମପୁର ୨୦।୧୦: ସରକାରୀ ଚାକିରି ନଛାଡିବାରୁ ସାମାଜିକ ବାସନ୍ଦ । ଏଭଳି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଗଞ୍ଜା ଜିଲ୍ଲା   ହିଞ୍ଜଳି ଅଂଚଳରେ  ।  ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ସାମାଜିକ ବାସନ୍ଦର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ପରିବାର  । ଏପରିକି ଏନେଇ ଥାନା ଠାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିକଟରେ ଗୁହାରୀ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିନଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି  ।

ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୨ ବର୍ଷ ପରେ ବି ଗାଁରେ ବଂଚିଛି ସାମାଜିକ ବାସନ୍ଦ ଭଳି କୁପ୍ରଥା  । ଏଭଳି ଏକ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ଗଞାମ ଜିଲ୍ଲା  ହିଞିଳି ନିକଟ  ବଡଖଣ୍ଡି ଗାଁରୁ  । କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟ ଦ୍ବାରା ଏଭଳି ବାସନ୍ଦର ଶିକାର ହୋଇ ଏହି ଗାଁର ଏନ.ଭଗବାନ ଏବଂ ଏନ ରାଜେଶ୍ବରୀ ଏବେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ପାଖରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି  । ସେମାନଙ୍କ ଭୁଲ ହେଲା ଯେ, ଝିଅ କରୁଥିବା ସରକାରୀ ଚାକିରି ଛଡେଇ ପାରି ନାହାଁନ୍ତି  ।

ବର୍ତମାନ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାର ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷକତା କରୁଥିବା ଝିଅ ବଡଖଣ୍ଡି ଗାଁର ପି.ଜଗବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଗତ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ବୈଦିକ ରିତିରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ  । ଜଗବନ୍ଧୁ ବମ୍ବେରେ କୌଣସି ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀରେ ଚାକିରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ଜଣକ ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ରହୁଥିଲେ  । ତେବେ ଚାକିରି ଛାଡି ଗାଁରେ ରହିବାକୁ ବାରମ୍ବାର ବାଧ୍ୟ କରିବା ପରେ ଏଥିରେ ରାଜି ନହେବାରୁ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାରଧର କରିଥିଲେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ  । ଏହାପରେ ଗାଁ କମିଟିରେ ଏହି କଥା ପଡିଥିଲା  । କମିଟିର ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଚାକିରି ଛାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ  । ଏଥିରେ ଅରାଜି ହେବାରୁ ତାଙ୍କ ବାପା ମାଙ୍କୁ ନିଆଁ ପାଣି ବାସନ୍ଦ କରିଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି  । ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବାପା ମା ଏବଂ ଏକମାତ୍ର ଭାଇ ବର୍ତମାନ ଏଭିଲ ସାମାଜିକ ବାସନ୍ଦ ହେବା ଅନ୍ୟାୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । 

ଗାଁରେ ସାମାଜିକ ବାସନ୍ଦ କରିବା ପରେ ଏକ ମାତ୍ର ପୁଅ ବାହାର ରାଜ୍ୟରେ ଦାଦନ ଖଟୁଥିବା ବେଳେ ବାପା ମା ଝିଅ ପାଖରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି  । ତେବେ ସ୍ବଳ୍ପ ଦରମାରେ ଚଳିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡୁଛି  । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହି ପରିବାର ଗାଁରେ ଥିବା ଜମି ଚାଷ କରି ନିଜର ଜିବୀକା ନିର୍ବାହ କରୁଥିଲେ  । ଏବେ ତାହା ବି ବନ୍ଦ  । କାରଣ ଗାଁକୁ ଗଲେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଅତି ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବାରୁ ସେମାନେ ଗାଁକୁ ଯାଇ ପାରୁନାହାଁନ୍ତି  । ତେବେ ଏଭଳି ସାମଜିକ ବାସନ୍ଦର ପୁନଃ ବିଚାର କରି ଗାଁରେ ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ଆକୁଳ ନିବେଦନ କରୁଛନ୍ତି ବାସନ୍ଦ ପରିବାର  । ଏହି ସଂପର୍କରେ ପୋଲିସ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଯାଏଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିନାହିଁ  । ତେଣୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ପାଇଁ ବାସନ୍ଦ ପରିବାର ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି  । ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ମାଆ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ସମାଜିକ ବାସନ୍ଦ ତାହା ପୁଣି ସରକାରୀ ଚାକିରି କରିବାରୁ । ଏହା ଆଦୌ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ  । ଏ ଦିଗରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କି ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ତାକୁ ହିଁ ଅପେକ୍ଷା ।

   Related Posts