Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ ।। ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ।। ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବ୍ରଜରାଜନଗର ଗାନ୍ଧିଛକ ନିକଟରେ ହୋଇଥିଲା ଗୁଳିମାଡ।। ଏସଆଇଙ୍କ ଗୁଳିରେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ନବ ଦାସ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ସ୍ୱାମୀକୁ କିରୋସିନି ଢାଳି ଜାଳିଦେଲା ସ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ : ୭ ମୃତ, ୪୪୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ପରିବା ତାତି : ରାଜଧାନୀରେ ୫୦ ଟପିଲା ସବୁ ପରିବା

30/10/2018 at 7:27 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୩୦|୧୦: କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ  ପରିବା ତାତି । ଧର୍ମମାସରେ ଆମିଷ ଛାଡି ଶାକାହାରି ଭୋଜନ କରିବା ସହିତ ପୂଣ୍ୟ କମେଇବାକୁ ସମସ୍ତେ ଚାହାଥାନ୍ତି । ହେଲେ  ରାଜଧାନୀ ପରିବା ହାଟରେ ଆଳୁ ପିଆଜ ଟମାଟୋକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ପ୍ରାୟ ସୁବଜ ପରିବା ଦର ୫୦ଟଙ୍କା ଉପରେ । ​‌​ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ଛୋଟକାଙ୍କଡ଼ ଦର ୧୦୦ଟଙ୍କା ରହିଛି । ବଜାରରେ ଖାଉଟୀଙ୍କ ପାଇଁ ମାଲ ନିଅଣ୍ଟ ପଡ଼ୁଥିବାବେଳେ, ଆଗକୁ ଦର ଆହୁରି ବଢିବା ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ । 

ଆଳୁ, ପିଆଜ, ଟମାଟ ଦର ୩୦ ଟଙ୍କା ଭିତରେ ରହିଥିବାବେଳେ , ବିନ୍‌ସ ଦର ରହିଛି ୬୦ଟଙ୍କା । ସେପଟେ ପୋଟଳ ,ଶିମ୍ବ, ଖମ୍ବଆଳୁ , ବାଇଗଣ ,  କଲରା, ଭେଣ୍ଡି, ବଡ଼କାଙ୍କଡ଼ ଆଦି ସବୁଜ ପରିବା ଦର କିଲୋ ପିଛା ରହିଛି ୫୦ଟଙ୍କା । ଅର୍ଥାତ ପରିବା ବଜାରରେ ଦର ଏବେ  ଆକାଶ ଛୁଆଁ ।

ତିତିଲି ପାଇଁ ଚାଷ ପ୍ରଭାବିତ ହେଇଥିବାବେଳ, ବଜାରକୁ ମାଲ କମ ଆସୁଛି । ଫଳରେ ଦର ବଢିବା ଅନ୍ୟଏକ କାରଣ । ​‌​‌ ସେପଟେ ଖାଉଟିଙ୍କ  ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ମେଣ୍ଟାଇବାକୁ ବାଜାରରେ ଯେତିକି ମାଲ ଅଛି ତାହା ନିଅଣ୍ଟ ପଡ଼ୁଛି । ଫଳରେ  ଦିନ କୁ ଦିନ ଦର ବଢିଚାଲିଛି । ତେଣୁ ଆଗକୁ ଆହୁରି ଦର ବଢିବ ବୋଲି ବ୍ୟବସାୟୀ କହୁଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଖାଉଟି ।

   Related Posts