oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ଲୁଗା ଶୁଖାଇବା ହେଲା କାଳ, ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ଚାଲିଗଲା ତିନିଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଭିଜୁଛି ସାରା ରାଜ୍ୟ, ଭଦ୍ରକରେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ବର୍ଷା
  • ||
  • ବାରାମୁଲ୍ଲାରେ ଶୋପିଆନ୍‌ରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର: ୩ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିପାତ, ମୁଲୁରେ କମ୍ୱିଂ ଜାରି
  • ||

ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବ ବୈଦିକ ଶିକ୍ଷା, କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତାବର ସମୀକ୍ଷା କଲେ, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି

18/02/2021 at 3:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮/୦୨: ଭାରତ ସରକାର ଦେଶରେ ବୈଦିକ ଶିକ୍ଷାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ପାଇଁ ବୈଦିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଗଠନ କରିବା ଦିଗରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେଣି । ଏହି ବୋର୍ଡ ସିବିଏସଇରୁ ଭିନ୍ନ ହେବ । ଏହାସହ ସରକାର ସ୍କୁଲର ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ବୈଦିକ ଶିକ୍ଷାକୁ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ବାସ୍ତବରେ ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ପତଞ୍ଜଳି ଗ୍ରୁପରୁ ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡର ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରି ପ୍ରଦାନ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଏହା ଭାରତୀୟ ଜ୍ଞାନ ପଦ୍ଧତି ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏକ ବୋର୍ଡ ହେବ । ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ବୈଦିକ ବୋର୍ଡର ସ୍ଥାପନା କରିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆରଏସଏସ ପକ୍ଷରୁ ଆସି ଥାଇପାରେ । ଗତ କିଛି ମାସ ଧରି ଏପରି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ନେଇ ମନ୍ତ୍ରାଳୟରେ ଆଲୋଚନା ଓ ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଲାଗି ରହିଛି । ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ବୈଦିକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି । ଏହା ମହର୍ଷି ସନ୍ଦିପନୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବେଦବୀୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ରୂପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିପାରେ । କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରୀଆଲ ଏ ବାବଦରେ ସମୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରିସାରିଛନ୍ତି ।

ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ, ସିବିଏସଇ ଓ ଏନଆଇଓଏସ  ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଆଉ ଏକ ବୋର୍ଡ ଗଠନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ପୁରୁଣା ବୋର୍ଡର ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ବିଷୟ ଜରିଆରେ ବୈଦିକ ଶିକ୍ଷାକୁ ସାମିଲ କରାଯାଉପାରେ । ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଏକ ବୋର୍ଡ ଗଠନ ଅନାବଶ୍ୟକ । ୨୦୦୯ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନ ବଳରେ ବୈଦିକ ପାଠଶାଳାକୁ ସେକ୍ସନ ୨୯ ଓ ମାଦ୍ରାସାକୁ ସେକ୍ସନ ୩୦ରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି ।

ମହର୍ଷି ସନ୍ଦିପନୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବେଦବୀୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ନିଜର ମାନଦଣ୍ଡ ହିସାବରେ ସ୍କୁଲ ଓ କୋର୍ସ କିପରି ଚଳାଇବ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ସମସ୍ୟା ସିବିଏସଇ ଭଳି ଆଉ ଏକ ବୋର୍ଡ କିପରି ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

   Related Posts