scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠରେ ଉଠିଲା ଲଗ୍ନଚିଟାଉ ଥାଳ, ଆସନ୍ତା ୨୪ରେ ଦେବଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ବିବାହ

6/05/2023 at 11:15 AM

ଚାନ୍ଦବାଲି ୬।୫: ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶିବବିବାହ ପାଇଁ  ଉଠିଲା ଲଗ୍ନ ଚିଟାଉ ଥାଳ । ଏହି ଲଗ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ବୈଦିକ ରୀତିନୀତି ଓ ଲୋକାଚାରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ସମସ୍ତ ନୀତିକାନ୍ତି ।

ଏହି ଅବସରରେ ଚଳିତବର୍ଷ ବରପିତା ରୂପେ ସୌଭାଗ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ସେବାୟତ ପ୍ରମୋଦ ପାଢୀଙ୍କ ଯଜମାନ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ବ୍ରହ୍ମପୁର ନିବାସୀ ରଞ୍ଜନ ବେହେରା ବରପିତାଙ୍କ ଘରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି କନ୍ୟାପିତାଙ୍କ ବାସଗୃହ ଅଭିମୁଖେ ବାହାରିଥିଲା । ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ପାରମ୍ପରିକ ବାଦ୍ୟରେ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇଉଠିଥିଲା ସମଗ୍ର ଆରଡି ପୀଠ ।

କନ୍ୟାପିତା ଭାବେ ସୌଭାଗ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥିବା ସେବାୟତ ଗଦାଧର ପାଢୀଙ୍କ ଯଜମାନ ଭୁବନେଶ୍ବର ନିବାସୀ ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର ଲଗ୍ନଚିଟାଉ ଥାଳ ଉଠାଇଥିଲେ । ପରେ ଏହି ଲଗ୍ନଥାଳ ବରପିତାଙ୍କୁ ସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଶିବବିବାହ ପାଇଁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଲଗ୍ନଥାଳ ଉଠା ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଲା ।

ଶିବବିବାହ (ଦେବଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ବିବାହ) ଉତ୍ସବ ଆସନ୍ତା ୨୪ରେ ଜ୍ୟେଷ୍ଠମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ପଞ୍ଚମୀ ତିଥିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ବ୍ରାହ୍ମଣ ଓ ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଦ୍ବାରା ତାଳପତ୍ର ଲିଖନୀ ଦ୍ବାରା ଦିନ ଧ୍ୟାର୍ଯ୍ୟ କରାଗଲା ।  ବୈଦିକ ରୀତିନୀତି ଓ ଲୋକାଚାରରେ ଲଗ୍ନ ଚିଟାଉ ବ୍ରାହ୍ଣଣ ଓ ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଦ୍ବାରା ତାଳପତ୍ରରେ ଲେଖନୀ ହେବା ପରେ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଗଲା ।

   Related Posts