oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ଶାଶୂ ଘର ଛାଡିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ, ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଘର ଛାଡିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମୁମ୍ଵାଇ : ଠକେଇର ଶିକାର ହେଲେ ଅନ୍ନୁ କପୁର, KYC ଅପଡେଟ୍ ବାହାନାରେ ଲୁଟି ନେଲେ ୪.୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ, ଚେକିଂ ବେଳେ କାର୍‌ରୁ ବାହାରିଲା ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବାର୍‌ରେ ରେଡ୍‌, କଟକଣା ପରେ ବି ମାନୁନଥିଲେ ମାଲିକ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ : ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଖେଳ ପଡ଼ିଆ; ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଦଙ୍ଗା, ୧୨୭ ମୃତ, ଏକାଧିକ ଆହତ
  • ||

ମାସୁଦ ଆଜାହାରକୁ ବ୍ଲାକ୍ ଲିଷ୍ଟ୍ କରିବାକୁ ୟୁଏନ୍ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଲେ ୩ ରାଷ୍ଟ୍ର

28/02/2019 at 11:42 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮|୨: ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତି ଲାଗିରହିଛି । ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ପରେ ପରେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଜୈସ୍-ଏ-ମହମ୍ମଦ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲା । ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଜୈସ୍-ଏ-ମହମ୍ମଦର ମୁଖ୍ୟ ହେଉଛି ଆତଙ୍କବାଦୀ ମାସୁଦ୍ ଆଜାହାର ।

ମାସୁଦ ଆଜାହାରକୁ ବ୍ଲାକ୍ ଲିଷ୍ଟ୍ କରିବାକୁ ୟୁଏନ୍ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି । ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ୍ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନସୀ ରଏଟର ଅନୁସାରେ ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ପରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ ଦେଉଥିବା ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ୍ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ୟୁଏନ୍ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ପାଖରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଚୀନ ଦ୍ବାରା ବିରୋଧ କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ମାସୁଦ ବ୍ଲାକ୍ ଲିଷ୍ଟ୍ ହେଲେ ଆଜାହାରର ଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିବା ସହ ତାର ସମ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଜବତ ହୋଇପାରେ । ତେବେ ପରିଷଦର ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆପତ୍ତି ଦରଜ କରିବାକୁ ୧୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ରହିଛି । ୨୦୦୯ରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ମାସୁଦ ଆଜାହାର ବିରୋଧରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ୟୁଏନ୍ ପାଖରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଥିଲା । ୨୦୧୬ ଓ ୧୭ରେ ବି ତାକୁ ଆତଙ୍କୀ ଘୋଷିତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଥିଲା । ହେଲେ ପ୍ରତିଥର ଚୀନ୍ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରିନଥିଲା । ୟୁଏନ୍ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ୧୫ ରାଷ୍ଟ୍ର ଅଛନ୍ତି ।

ଏ ଭିତରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସରକାର ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଜୈସ୍-ଏ-ମହମ୍ମଦ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଥିବା ଖବର ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଚାର କରୁଛି । ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ପାକିସ୍ତାନ ଜୈସ୍-ଏ-ମହମ୍ମଦର କ୍ୟାମ୍ପ୍ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଏହାସହ ଏହି ଖବର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚାର ହେଉଛି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପାଇଲଟ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାର୍ପଣ କରିବ ।

   Related Posts