suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭାରତର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ପରେ ପରମାଣୁ ହମଲା ଯୋଜନା କରିଥିଲା ପାକିସ୍ତାନ, ନିଜ ବହିରେ ଦାବି କଲେ ମାଇକ୍ ପମ୍ପିଓ

25/01/2023 at 3:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ବାଲାକୋଟ୍ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ପରେ ପରମାଣୁ ହମଲା କରିଥାନ୍ତା ପାକିସ୍ତାନ । ଏଭଳି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ୍ ପମ୍ପିଓ । ଭାରତର ତତ୍କାଳୀନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବଗର୍ତ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ ଏନେଇ ତାଙ୍କୁ ଫୋନ୍ କରି ଜଣାଇଥିଲେ । ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଥିଲା ବୋଲି ପମ୍ପିଓ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ପମ୍ପିଓଙ୍କ ଦାବି ଅନୁଯାୟୀ, ପୁଲଓ୍ବାମା ଆଟାକ୍ ପରେ ଭାରତ ପ୍ରତିଶଧ ପରାୟଣ ହୋଇ ବଦଲା ନେଇଥିଲା । ବାଲାକୋଟ୍‌ରେ ସର୍ଜିକାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରି ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ଆତଙ୍କୀ ଆଡ୍ଡାକୁ ଧ୍ବସ୍ତବିଧ୍ବସ୍ତ କରି ଦେଇଥିଲା । ଏଖବର ମିଳିବା ପରେ ଭାରତ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ନେଇ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିଲା ବୋଲି ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ  ।

ମଙ୍ଗଳବାର ମାଇକ୍ ପମ୍ପିଓଙ୍କ ନିଜ ବହି ‘Never Give an Inch: Fighting for the America I Love’ ଲଞ୍ଚ ବେଳେ ଏଭଳି କିଛି ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୯ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୭ ଓ ୨୮ ତାରିଖରେ ଆମେରିକା ଓ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ମିଳନୀ ହୋଇଥିଲା ।  ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ସୁଷମା ସ୍ବାରଜ ଫୋନ୍ କରି ଏବାବଦରେ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପାମ୍ପଓ । ତେବେ ଏହି ସଂକଟକୁ ଟାଳିବାକୁ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସହିତ ପୂରା ରାତି ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ସେ ତାଙ୍କ ବହିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବ ଜାଣିଛି ୨୦୧୯ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧର କେତେ ନିକଟତର ହୋଇଥିଲେ ।

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଭାରତ ପ୍ରାୟ ୪୦ଜଣ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଆକ୍ରମଣ ନୀତି ଆପଣାଇଥିଲା ଭାରତ । ପାକିସ୍ତାନ ସୀମା ଭିତରେ ପଶି ବାଲାକୋଟରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିପାତ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts