oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ଲୁଗା ଶୁଖାଇବା ହେଲା କାଳ, ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ଚାଲିଗଲା ତିନିଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଭିଜୁଛି ସାରା ରାଜ୍ୟ, ଭଦ୍ରକରେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ବର୍ଷା
  • ||
  • ବାରାମୁଲ୍ଲାରେ ଶୋପିଆନ୍‌ରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର: ୩ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିପାତ, ମୁଲୁରେ କମ୍ୱିଂ ଜାରି
  • ||

୧୦ କୋଟି କୋଭିଡ୍-୧୯ ଟିକା ଚାହୁଁଛି ଆମେରିକା, ଭାକସିନ ପାଇଁ ପିଫାଇଜର ଓ ବାୟୋନଟେକ୍‌କୁ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଦେବ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ

22/07/2020 at 7:49 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨।୦୭: କରୋନା ମହାମାରୀରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାକସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଜୁଟିଛନ୍ତି। ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଦ୍ଵାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାକସିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛି। ଏବେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ନିଜ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଭାକସିନ୍ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି। ଟ୍ରମ୍ପ ସରକାର ଯଦି ପରୀକ୍ଷଣ  ସଫଳ ହୁଏ ତେବେ ୧୦୦ ମିଲିୟନ ବା ୧୦ କୋଟି କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭାକସିନ ଡୋଜ୍ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଫାଇଜର (PFE.N) ଏବ ଜର୍ମାନ ବାୟୋନଟେକ୍ ଫାର୍ମ ବାୟୋନଟେକ୍(22UAy.F)କୁ କହିଛି। ଭାକସିନ ବାବଦରେ ୧.୯୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର କୁହାଯାଇଛି।

ଏହି ସଂଦର୍ଭରେ ଫାଇଜର କହିଛି, ସେମାନେ ସରକାରଙ୍କଠୁ କୌଣସି ଅର୍ଥ ନେବେ ନାହିଁ, ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାକସିନ୍ର ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସଫଳ ନହୋଇଛି ଏବଂ ଏହାର ସଫଳପୂର୍ବକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନ ହୋଇଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ୫୦୦ ନିୟୁତ ଡୋଜ ହାସଲ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ମାନବ ସେବା ବିଭାଗ (HHS) ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ କହିଛି। ଏଚଏଚଏସ କହିଛି ଭାକସିନ ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି।

କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ, ଫାଇଜର ଏବଂ ବାୟୋଏନଟେକ୍ ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଦୁଇଟି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ୧୦୦ ମିଲିୟନ୍ ଡୋଜର ଯୋଗାଣ ସମ୍ଭବତଃ ୫୦-୫୦ ନିୟୁତ ଆମେରିକୀୟଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିପାରିବ।

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା ବିକାଶ ଏବଂ କ୍ରୟ ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ରାଜି ହୋଇଛି। କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା, ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ନିରାକରଣର ବିକାଶକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଅପରେସନ୍ ୱାର୍ପ ସ୍ପିଡ୍ – ମିଳିତ HHS ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା।

   Related Posts