ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ: ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ଶରୀରରେ ରହିଛି ଅନେକ କ୍ଷତଚିହ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର: ଜଳିଗଲା ଘରୋଇ ବସ୍ ନାଗରାଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ କଣ୍ଡକ୍ଟର
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ନାଳରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାଖରେ ପଡିଛି ବାଇକ ଓ ମଦବୋତଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୧୫ ବଖରା, ୨ ଗୋ-ମାତା ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • କଟକ: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଝରଣା ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||

କାବୁଲରେ ହୋଇପାରେ ISIS ଆକ୍ରମଣ, ଆମେରିକା ନାଗରିକଙ୍କୁ ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ନ ଆସିବାକୁ ପରାମର୍ଶ

26/08/2021 at 9:33 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୦୮ : ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ସେଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଆଲର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆଇଏସ୍‌ଆଇଏସ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସୂଚନା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟମାନେ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ସୁରକ୍ଷାକୁ କଡାକଡି କରିଛନ୍ତି।

ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇଏସଆଇଏସର ଖୁରାସନ ମଡ୍ୟୁଲ କାବୁଲ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ବାହାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ କହିଛି, କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର ଫାଟକ ବାହାରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ବିପଦ ଥିବାରୁ ଆମେ ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ନଆସିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛୁ। ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧୀ ଆପଣଙ୍କୁ ନ କହିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିମାନବନ୍ଦର ଫାଟକକୁ ଆସିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ।

କାବୁଲରେ ଥିବା ଆମେରିକୀୟ ଦୂତାବାସ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସୁରକ୍ଷା ଆଲର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏବି ଗେଟ୍, ଇଷ୍ଟ ଗେଟ୍ କିମ୍ବା ନର୍ଥ ଗେଟରେ ଥିବା ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ବାହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଆଇଏସଆଇଏସ ଖୁରାସନ୍ ମଡ୍ୟୁଲର ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ପୂର୍ବରୁ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଥିବା ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଆହୁରି ଅଧିକ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଅନେକ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୨ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୈନ୍ୟ ବିମାନରେ ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଅଭିଯାନ ଚାଲିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏବି ବି ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ପ୍ରାୟ ୧,୫୦୦ ଆମେରିକୀୟ ବାକି ରହିଛନ୍ତି । ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ ରେ ତାଲିବାନ କାବୁଲରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିନରାତି ଅପରେସନରେ ୪,୫୦୦ ଆମେରିକୀୟଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

   Related Posts