scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

AIରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଭଏସ୍‌ କଲ୍‌ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଲା ଆମେରିକା, ଭୁଲ ସୂଚନା ଦେଇ କରୁଥିଲେ ବ୍ଲାକମେଲ୍‌  

12/02/2024 at 5:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଭଏସ୍-କ୍ଲୋନିଂ ସ୍କାମରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ AI ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପନ୍ନ ସ୍ୱର ବିଶିଷ୍ଟ ରୋବୋକାଲକୁ ବ୍ୟାନ କଲା ଆମେରିକା। ଆମେରିକା ଫେଡେରାଲ୍ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ କମିଶନ (ଏଫ୍‌ସିସି) ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛି। FCC କହିଛି ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଟେଲିଫୋନ୍ ଗ୍ରାହକ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ AIରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ସ୍ୱର ସହିତ କରାଯାଇଥିବା କଲ୍‌କୁ ‘କୃତ୍ରିମ’ ଭାବେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଆଯାଇଛି।

ଏଫସିସି ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଜେସିକା ରୋଜେନୱର୍ସେଲ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଠକ ପ୍ରବୃତ୍ତିର ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷମାନେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ରୋବୋକାଲରେ AI ଉତ୍ପନ୍ନ ସ୍ୱର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ସହାୟତାରେ ଦୁର୍ବଳ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ବ୍ଲାକମେଲ୍‌ କରିବା ଏବଂ ରାଜନେତାଙ୍କ ଫେକ୍‌ ଭଏସ କରି ଭୋଟରଙ୍କୁ ଭୁଲ ସୂଚନା ଦେଉଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ସ୍କାମଗୁଡିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରିବା ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଠକାମି ଏବଂ ଭୁଲ ତଥ୍ୟରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲଙ୍କ ପାଖରେ ନୂତନ ପ୍ରଡକ୍ଟ ରହିବ।

ନ୍ୟୁ ହାମ୍ପସାୟାରର ଅଧିକାରୀମାନେ AI ଉତ୍ପନ୍ନ ରୋବୋକାଲର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିବା ପରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ସାମନାକୁ ଆସିଛି। ଯାହା ଗତ ମାସରେ ଆମେରିକାର ଲୋକଙ୍କୁ ନିରୁତ୍ସାହିତ କରିବା ପରି ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ସ୍ୱରକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ସେଲିବ୍ରିଟି, ରାଜନୈତିକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏବଂ ଘନିଷ୍ଠ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସ୍ୱରକୁ ଅନୁକରଣ କରି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଦେଇ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ଏଜେନ୍ସି କହିଛି।

ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବୀ, ନିୟମାବଳୀ FCCକୁ ସେହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଜୋରିମାନା କରେ ଯାହା ସେମାନଙ୍କ କଲରେ AI ସ୍ୱର ବ୍ୟବହାର କରେ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କୁ ବହନ କରୁଥିବା ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ଅବରୋଧ କରେ। ଏଫ୍‌ସିସି ଅନୁଯାୟୀ ଏହା କଲ୍ ଗ୍ରହଣକାରୀ ମାମଲା ଦାୟର ପରେ ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts