Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ଭିଏଲସି ମିଡିଆ ପ୍ଲେୟାର ବ୍ୟାନ୍, ଓ୍ୱେବସାଇଟରେ ଆସୁଛି ଆଇଟି ଆକ୍ଟ ମେସେଜ୍
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଘନୀଭୂତ ହେବ ଲଘୁଚାପ, ପ୍ରଭାବରେ ଦୁଇଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ
  • ||
  • ରେଳ ଧାରଣାରୁ ମିଳିଲା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଣଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ଦେଶରେ ଉପରତଳ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫୮୧୫ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୦୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କନ୍ନଡ ଗାୟକ ଶିବମୋଗା ସୁବାନାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ, ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୃଦଘାତରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ : ଦୁଇ ଦିନ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଫୁଲୁଛି ବିଭିନ୍ନ ନଦୀ
  • ||

ଆୟକରଦାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ମିଳିପାରେ ଚା ପିଇବାର ସୁଯୋଗ, ସଂସଦର ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନରେ ଏ ନେଇ ହୋଇପାରେ ଘୋଷଣା

3/06/2019 at 4:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩।୬: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ବିତୀୟପାଳି ସରକାରରେ କରଦାତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ନୂଆ ନୂଆ ଯୋଜନା ହାତକୁ ନିଆଯାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏଥିରେ ଅଧିକ ଆୟକର ଦେଉଥିବା କରଦାତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଭଳି ସମ୍ମାନଜନକ କରଦାତାଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଚା ପାନର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏମିତିରେ ବି ସରକାର ପୂର୍ବରୁ କରଦାତାଙ୍କ ଲାଗି ଅନେକ ନନ ମନିଟାରୀ ଇନସେଣ୍ଟିଭ ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି । ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ‘ଚାୟ ପେ ଚର୍ଚ୍ଚା’ କରଦାତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ସରକାର ଦ୍ବିତୀୟ ପାଳିରେ ଶୁଳ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅଧିକ ପ୍ରୋଗ୍ରେସିଭ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି। ଏଣୁ ସଂସଦର ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନରେ ଏ ନେଇ କିଛି ଆଖଦୃଶିଆ ଘୋଷଣା ହେବାର ମଧ୍ୟ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକବାର କରଦାତଙ୍କୁ  ନିଜର କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଆୟକର ବିଭାଗ ସର୍ବାଧିକ କର ପୈଠ କରୁଥିବା କରଦାତଙ୍କୁ ଆପ୍ରିସିଏସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନୂଆ ଯୋଜନା ଯୋଗୁ ଶୁଲ୍କ ଅସୁଲି ହାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ନିଶ୍ଟିତ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।  

ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଡାଇରେକ୍ଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ କଲେକ୍ସନ ସରକାରଙ୍କ ରିଭାଇଜଡ୍ ଟାର୍ଗେଟରୁ ବି କମ୍ ଥିଲା। ଏହି ସମୟ ସୁଦ୍ଧା ସରକାରଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୨ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଶୁଳ୍କ ମିଳିପାରିଛି । ଏଣୁ ଦ୍ବିତୀୟପାଳିରେ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଡ କରିବା ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଚାଲେଞ୍ଜ ପାଲଟିଛି।

ଏହା ଛଡା ସରକାର ଦ୍ବିତୀୟ ପାଳିରେ ଅଧିକ ଜନକଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନା ହାତକୁ ନେବାକୁ ଚାହାନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବେଳେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ସରକାରୀ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢିବା ସହ ଯୋଜନା ନିମନ୍ତେ ଅର୍ଥ କରଦାତାଙ୍କଠାରୁ ଆଣିବା ଉପରେ ସରକାର ଜୋରଦେବେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

   Related Posts