oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଏକ୍‌ଜିଟ୍ ପୋଲର ଆକଳନ, ଇଟାଲୀର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ମେଲୋନୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା, ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟିନେଲେ ୩ କୋଟିର ଅଷ୍ଟଧାତୁ ମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଗଡିବ ମା’ ବିରଜାଙ୍କ ସିଂହଧ୍ଵଜ ରଥ, ୯ ଦିନ ଧରି ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ଦେବୀ
  • ||
  • ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲୁରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୭ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମୃତ
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ନବରାତ୍ର ପୂଜା, ମାଆଙ୍କ ଷୋଡ଼ଶ ପୂଜାପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଶକ୍ତିପୀଠ
  • ||
  • ମୋହନା : ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୪ଯାତ୍ରୀ
  • ||

କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ପିଛା ଧାନର ଏମଏସପି ବଢିଲା ୬୫ ଟଙ୍କା: କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଦେଲା ମଞ୍ଜୁରୀ, ୧୪ଟି ଶସ୍ୟର ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟରେ ହେଲା ବୃଦ୍ଧି

3/07/2019 at 6:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩।୭:  ମୁଖ୍ୟ ଖରିଫ ଫସଲ ଧାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ (ଏମଏସପି)ରେ ୩.୭ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ  ମିଳିଛି। ୨୦୧୯-୨୦ କୃଷି ବର୍ଷ ନିମନ୍ତେ ଏହି ମୂଲ୍ୟକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବେଳେ   ଧାନ କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ପିଛା ଦର ୬୫ ଟଙ୍କା ବଢି ୧ହଜାର ୮ଶହ ୧୫ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ଦେଶରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟାପାର କମିଟି ବିଭିନ୍ନ ଫସଲର ଏମଏସପି ବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ। ସେହି ଅନୁସାରେ ଜ୍ୱାର ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ୧୨୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାଗି କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ପିଛା ଦର ୨୫୩ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା  କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ଓ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟାପାର କମିଟି ବିଭିନ୍ନ କୃଷି ଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ଦର ନେଇ ଦେଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ  ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଖରିଫ ଋତୁ ନିମନ୍ତେ ଚଣା, ମୁଗ ଓ ହରଡାଲିର ଏମଏସପି ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୀକୃତି ମିଳିଛି। ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁସାରେ  ଚଣା କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ପିଛା ୧୨୫, ମୁଗ ୭୫ ଓ ହରଡ ମୂଲ୍ୟରେ ୧ଶହ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏହା ଛଡା ଚିନା ବାଦାମ କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ପିଛା ଦରରେ ୨୦୦ ଓ ସୋୟାବିନ ୩୧୧ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ସେହିପରି ମଧ୍ୟମ କପା ମୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ୧୦୫ ଓ ଲମ୍ବା କପା ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ବୈଠକ ଶେଷରେ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।  

କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଅବସରରେ ମାଲଦୀପ ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏମଓୟୁନେଇ ମଧ୍ୟ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ଅନୁସାରେ ଉଭୟ ଦେଶମଧ୍ୟରେ ଯାତ୍ରୀ ଓ ମାଲପରିବହନ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଭାରତର କୋଚ୍ଚି ଓ ମାଲଦ୍ବୀପର କୁଲହଡୁଫୁସି ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେଲେପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରକୁପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରସୂଚନା ମନ୍ତ୍ରୀ।

   Related Posts