scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆଦିବାସୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ପିଏମ୍ ଜନମନ ଯୋଜନାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ, ୭୫ ଜନଜାତୀୟ ସମୁଦାୟକୁ ୨୪,୧୦୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଭେଟି

29/11/2023 at 9:26 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଦିବାସୀ ସମୁଦାୟଙ୍କ ଆର୍ଥିକ-ସାମାଜିକ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନଜାତି ଆଦିବାସୀ ନ୍ୟାୟ ମହାଭିଯାନ (ପିଏମ୍ ଜନମନ)କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏହି ମହାଭିଯାନ ଅନେକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ୧୧ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଚାଲିବ ।

କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ସୂଚନା ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ମୋଟ ୨୪,୧୦୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୫,୩୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜସ୍ୱ ସ୍ରୋତରୁ ୮,୭୬୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ।

ପଢନ୍ତୁ: ମୋଦୀ ସରକାର ଲଞ୍ଚ କରିବେ My BHARAT ପ୍ଲାଟଫର୍ମ, କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଏହି ଯୋଜନା ବାବଦରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଖୁଣ୍ଟିରେ ଜନଜାତି ଗୌରବ ଦିବସରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସବକା ସାଥ, ସବକା ବିକାଶ ଓ ସବକା ବିଶ୍ୱାସ ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜନଜାତି ସମୁଦାୟର କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ।  

ଏହି ଯୋଜନା ୧୮ ରାଜ୍ୟରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଏକ ବଡ଼ ବର୍ଗ ପାଇଁ ବରଦାନ ପାଲଟିବ । ଏହି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶ ଆଣ୍ଡାମାନ ଓ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପ ସମୂହରେ ୭୫ ସମୁଦାୟକୁ ପିଭିଟିଜି ରୂପେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସମୁଦାୟ ସାମାଜିକ-ଆର୍ଥିକ ଓ ଶୈକ୍ଷଣିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସଙ୍କଟର ସାମନା କରୁଛନ୍ତି ।

Also Read: ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଗାଁ ଗାଁରେ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଉଡ଼ାଇବେ ଦିଦି, ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୧୨୬୧ କୋଟି

   Related Posts