ୟୁନିୟନ ବଜେଟ୍ ୨୦୨୩; ସୁନା-ରୁପା, ସିଗାରେଟ୍ ମହଙ୍ଗା, ଶସ୍ତା ହେଲା ଟିଭି ଉପକରଣ ଓ ସାଇକେଲ୍, ଖେଳନା

Published By : Prameya-News7 Bureau | February 01, 2023 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୟୁନିୟନ ବଜେଟ୍ ୨୦୨୩ । ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍କ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ। ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଏହା ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଶେଷ ବଜେଟ୍ ।

ବଜେଟରେ କ’ଣ ଶସ୍ତା ହେଲା:

ଟିଭି ଉପକରଣ ଉପରେ ୨.୫ ପ୍ରତିଶତ ଟିକସ ହ୍ରାସ । କ୍ୟାମେରା ଲେନ୍ସ ଶସ୍ତା । ଶସ୍ତା ହେଲା ସ୍ବଦେଶ ମୋବାଇଲ୍ ଓ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନ। ସାଇକେଲ୍ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ଖେଳନା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି। ଲୁହା ଉପରେ ରିହାତି ଜାରି ରହିବ । ଲିଥିୟମ ଆୟନ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ସୀମା ଶୁଳ୍କ କମିଲା । କିଚେନ ଚିମିନି ଉପରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଟିକସ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଅଶୋଧିତ ଗ୍ଳିସେରିନ୍ ଉପରେ ୨.୫%କୁ ଟିକସ ହ୍ରାସ । ଲ୍ୟାବ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୀରାର ବର୍ହି ଟିକସ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି । ଘରୋଇ ଉଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚିଙ୍ଗୁଡି, ଡିଏସଏଲଆର କ୍ୟାମେରା, ମଞ୍ଜି ଆଦି ଶସ୍ତା ହେବ । ସେହିିପରି ମୋବାଇଲ୍ ଚାର୍ଜର, ହେଙ୍ଗୁ, ମସଲା, ସୁଇଟ୍ସ, କୋକୋଆ ବିନ୍ସ, ମିଥାଇଲ୍ ଆଲକୋହଲ ଆଦି ସାମଗ୍ରୀର ଦର କମିବ ।

ବଜେଟରେ କ’ଣ ମହଙ୍ଗା:

ସୁନା, ରୁପା ଓ ପ୍ଲାଟିନମ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି । ରୁପା ପଥରରେ ବି ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି । ସିଗାରେଟ୍ ଉପରେ ୧୬% ଅଧିକ କର ଲାଗିବ । ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ଦରଜା ଉପକରଣ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି । ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଚାନ୍ଦି ମହଙ୍ଗା ହେବ । କପଡା ସାମଗ୍ରୀ ମହଙ୍ଗା ହେବ । ଲାପଟପ୍, କମ୍ପାଉଣ୍ଡେଣ୍ଡ ରବର, ବିଦ୍ୟୁଚାଳିତ ଚିମିନୀ, ହେଡ୍ ଫୋନ୍, ଇୟର ଫୋନ୍, ସୋଲାର ଉପକରଣ, ଏକ୍ସ-ରେ ମେସିନ, ଇଲୋକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଖେଳଣା, ସ୍ମାର୍ଟ ମିଟର ଆଦି ମହଙ୍ଗା ହେବ ।   

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.