oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୦୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପିଏଫଆଇ ଉପରେ ଲାଗିଲା ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ମାଆ ବିରଜାଙ୍କ ପୀଠରେ ଚାଲିଛି ନବଦିନାତ୍ମକ ପୂଜା, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ନବରାତ୍ରର ତୃତୀୟ ଦିନ, ମନ୍ତ୍ରଧ୍ୱନୀ ଓ ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଝଙ୍କଡ଼ ପୀଠ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ସହରରେ ପଶିଲେ ୩ ହାତୀ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||

ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ନୀରବତା ରକ୍ଷା କରିବା ଭାରତକୁ ପଡିପାରେ ମହଙ୍ଗା, ଆମେରିକା ଲଗାଇପାରେ ଏହିସବୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

25/02/2022 at 1:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୦୨: ଋଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୟଙ୍କର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୧୩୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଖବର ରହିଛି । ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶରେ ଋଷର ବିମାନରୁ ବୋମା ଫିଙ୍ଗାଯାଉଛି । ୟୁକ୍ରେନରେ ଫସି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟମାନେ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ନିବେଦନ କରୁଛନ୍ତି । ଗତକାଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ ।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ୟୁକ୍ରେନ ସଙ୍କଟ ଉପରେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିରପେକ୍ଷ ରହିଛି । ଋଷ ସହିତ ପୁରୁଣା ବନ୍ଧୁତା ଏହାର ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷ ସହିତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଭାରତ ସହ ମତଭେଦ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାଧାନ ହୋଇନାହିଁ । ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି । ୟୁକ୍ରେନରେ ଋଷର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ଭାରତର ଅପାରଗ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଆମେରିକାକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ ।

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଯେତେବେଳେ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ । ସେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଶବ୍ଦରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ ଆମେରିକା ଭାରତର ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନୁହେଁ । ଚାଇନା ଉପରେ ବିଡେନ ସରକାରଙ୍କ କଠୋର ନୀତିର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଭାରତ ଆମେରିକା ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଋଷ ସହିତ ଏହାର ଘନିଷ୍ଠତା ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନରେ ଋଷର ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଉପରେ ଭାରତର ନିରବତା ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅସହଜ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।
ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଭାରତର ଆଭିମୁଖ୍ୟ କ’ଣ?
ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲାଖୋଲି କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନାହିଁ । ତେବେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କୁ ଆଲୋଚନାରେ ହିଂସା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପ୍ୟାରିସରେ ଏକ ସେମିନାରରେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଏସ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଯାହା ଘଟୁଛି ତାହା ସୋଭିଏତ୍ ଯୁଗ ପରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ସହ ନାଟୋର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଏବଂ ଋଷର ସମ୍ପର୍କ ସହିତ ଜଡିତ ।

ଇଣ୍ଡୋ-ପ୍ୟାସିଫିକ୍ ୟୁରୋପୀୟ ଫୋରମରେ ଜଡିତ ଅନ୍ୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରି ଜାପାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ୟୋସିମାସା ହାୟାଶି ଋଷକୁ ଦୃଢ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଧମକ ଉପରେ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଋଷ ଭାରତର ନିରପେକ୍ଷ ସ୍ଥିତିକୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛି:
ଏହାପୂର୍ବରୁ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଭାରତ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରର ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଥିଲା ତାହା ଋଷ ସପକ୍ଷରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା । ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଭାରତ କହିଛି ଯେ ସବୁ ପକ୍ଷର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସମାଧାନ କରାଯିବା ଉଚିତ । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ୟୁକ୍ରେନର କିଛି ଅଂଶକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ମାନ୍ୟତା ବୈଧ ବୋଲି ଋଷ ଭାରତର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛି।
ଭାରତ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ:
ଋଷ ସହିତ ଭାରତର ସମ୍ପର୍କ ବହୁତ ପୁରୁଣା । କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତର ନିକଟତରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ତଥାପି, ଋଷ ଭାରତ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଂଶୀଦାର ହୋଇ ରହିଛି । ଭାରତ ୧୫ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ, ଯେଉଁଠାରେ ଋଷକୁ ନିନ୍ଦା କରୁଥିବା ଏକ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ଭୋଟ୍ ହୋଇପାରେ । ଋଷ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଭିଟୋ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଋଷକୁ ପୃଥକ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଏହି ଭିଟୋ ପାଓ୍ୱାର ବ୍ୟବହାର କରିପାରେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତିରେ ୧୩ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଏହାର ସପକ୍ଷରେ ଭୋଟ୍ ଦେବେ ବୋଲି ଆମେରିକା ଆଶା କରୁଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ଏଥିରୁ ନିବୃତ୍ତ ରହିବ । କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଆମେରିକା ସପକ୍ଷରେ ଭୋଟ୍ ଦେବ କି ନାହିଁ, ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ ଏଥିରୁ ନିବୃତ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ଏହି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।
ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆମେରିକା ଋଷ ବିରୋଧରେ କଟକଣା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି:
ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷର ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ସହ୍ୟ କରୁଥିବା କୌଣସି ଦେଶ ଋଷର ସହଯୋଗ ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବ । ଯେତେବେଳେ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଆମେରିକା ଆମେରିକାର ରଣନୀତି ସହ ସହମତ କି ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଆଜି ଭାରତ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରୁ ଛୁ। ଆମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନ କରିନାହୁଁ ।

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଡକ୍ଟର ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଋଷର ଆକ୍ରମଣକୁ ତୁରନ୍ତ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ବାହିନୀ ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।
ଜୟଶଙ୍କର ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ୟୁକ୍ରେନର ବିକାଶ ବିଷୟରେ ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍‌ଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଋଷର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଗେ ଲାଭ୍ରୋଭଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ଏବଂ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ମାର୍ଗ ।

   Related Posts