scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ୟୁକ୍ରେନର ପାଲଟା ଜବାବ, ଋଷ୍ ସେନା ଉପରେ ଜବରଦସ୍ତ ଆକ୍ରମଣ, ୧୭ଟି ସୈନ୍ୟ ଶିବିର ଧ୍ବସ୍ତ-ବିଧ୍ବସ୍ତ

8/11/2022 at 5:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନି ୟୁକ୍ରେନ-ଋଷ୍ ଯୁଦ୍ଧ । ମିସାଇଲ ମାଡ଼ ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳି-ଗୋଳା ବର୍ଷାରେ ଧ୍ବସ୍ତ-ବିଧ୍ବସ୍ତ ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳ । ଋଷ୍ ଉପରେ ହାଲ୍ଲାବୋଲ୍ ଡାକିଦେଇଛନ୍ତି ୟୁକ୍ରେନ୍ ସୈନ୍ୟ । ଜୋରଦାର ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣରେ ଋଷ୍ ସେନା ଧରାଶାୟୀ ହୋଇଛି । ୟୁକ୍ରେନର ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଋଷ୍ ସେନା ଡେରା ପକାଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ହମଲା ହୋଇଛି । ଫଳରେ ସୈନ୍ୟ ଆଡ୍ଡା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।

କିବ୍ ଇଣ୍ଡିପେଣ୍ଡେଣ୍ଟର ପୋଷ୍ଟ୍ ଓ ଜେନେରାଲ ଷ୍ଟାଫ୍‌ଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ୟୁକ୍ରେନ୍ ସେନା, ଋଷ୍ ସୈନ୍ୟ ଶିବିର ଉପରେ ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣ କରିଛି । ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନରେ ଥିବା ଋଷ୍‌ର ୧୭ଟି ସୈନ୍ୟ ଆଡ୍ଡାରେ ମିସାଇଲ୍ ମାଡ଼ ହୋଇଛି । ଗୋଳାବାରୁଦ ଡିପୋ ଓ କମାଣ୍ଡୋ ପୋଷ୍ଟକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି ସେନା । ସୈନ୍ୟ ଶିବିର ଧ୍ବସ୍ତ-ବିଧ୍ବସ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବହୁ ଋଷୀୟ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣରେ ଋଷ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଛି । ଋଷ୍ କବ୍‌ଜା କରିଥିବା ଡୋନେଟସ୍କ ଔବ୍ଲାଷ୍ଟର କ୍ରାସ୍ତ୍ରୋହୋରିଓ୍ବକା, ବଖମୁଟ୍, ଔପିଟନେ, ମୌରିଙ୍କା ପାଓ୍ବଲିଓ୍ବାକା, ବୋଡେନ୍ ଓ ମେୟର୍ସ୍କ ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ବମ୍ ବର୍ଷା କରିଛନ୍ତି ସୈନ୍ୟ । ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ ଦି ଷ୍ଟଡି ଅଫ୍ ଓ୍ବାରର କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ୟୁକ୍ରେନରେ ଋଷ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ବିଫଳତା ଜଳଜଳ ହୋଇ ଦିଶୁଛି । ଯୁଦ୍ଧାରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଋଷୀୟ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରାଣହରାଇଲେଣି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାରରେ ଋଷ୍ ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକ୍ରୋଶର ନିଆଁ ଜଳୁଛି ।

 ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୟୁକ୍ରେନ୍ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମଧ୍ୟ ଋଷ୍ ସେନା ଉପରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ୟୁକ୍ରେନ୍ ସେନା ଚିଫ୍ ଅଫ ଷ୍ଟାଫଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଶତ୍ରୁ ଉପରେ ୩୩ଥର ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି ୟୁକ୍ରେନ୍ ସୈନ୍ୟ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଳାବାରୁଦ ଡିପୋକୁ ୨୬ଥର ଟାର୍ଗେଟ୍ କରାଯାଇଛି । କେବଳ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଋଷ୍‌ର ବହୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।

   Related Posts