oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଓଡିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟବ୍ୟାଙ୍କର ମ୍ୟାନେଜର ମୃତ, ଗୁରୁତର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ସୂଚନା, ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେଲା ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି
  • ||
  • ଅଗ୍ନିଶ୍ଵର ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲେ ପୂଜକ, ସିଂହଦ୍ୱାର ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖିଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ: ତଓ୍ୱାଙ୍ଗରେ ସେନା ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍, ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ଲୁଗା ଶୁଖାଇବା ହେଲା କାଳ, ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ଚାଲିଗଲା ତିନିଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଭିଜୁଛି ସାରା ରାଜ୍ୟ, ଭଦ୍ରକରେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ବର୍ଷା
  • ||
  • ବାରାମୁଲ୍ଲାରେ ଶୋପିଆନ୍‌ରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର: ୩ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିପାତ, ମୁଲୁରେ କମ୍ୱିଂ ଜାରି
  • ||

ଯୁଦ୍ଧ ଏଡାଇବାକୁ ବାଇଡେନ-ପୁଟିନ ଶିଖର ବୈଠକ! ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ନକରିବାକୁ ରହିଲା ସର୍ତ୍ତ

21/02/2022 at 10:23 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୦୨: ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ଦାବି କରିଛି ଯେ ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହାରି ଭିତରେ ଯୁଦ୍ଧକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସବୁପ୍ରକାର ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ବ ହୋଇଛି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନଙ୍କ ସହ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ ।

ମାକ୍ରୋନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏହା ପରେ କହିଛି ଯେ ୟୁକ୍ରେନ ସଙ୍କଟ ଉପରେ ଏକ ବୈଠକ କରିବା ପାଇଁ ପୁଟିନ ଓ ବାଇଡେନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଚୁକ୍ତିନାମା ହୋଇଛି । ସୋମବାର ସକାଳେ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମାକ୍ରୋନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା କହିଛି । ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଋଷ ପଡୋଶୀ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ନକଲେ ହିଁ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ହେବ ।

ୟୁରୋପରେ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ରଣନୈତିକ ସ୍ଥିରତା ଉପରେ ଏକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିବାକୁ ମାକ୍ରୋନ୍ ଦୁଇ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି । ଉଭୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାଇଡେନ ଏବଂ ପୁଟିନ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଋଷ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ଏପରି ବୈଠକ ଅସମ୍ଭବ ହେବ ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ।

କାରଣ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଋଷ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଭୟ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସର କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନାହିଁ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ଦିନ ବାଇଡେନ ଏବଂ ମାକ୍ରୋନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନାରେ ୟୁକ୍ରେନ ସୀମା ନିକଟରେ ଋଷର ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ସମାବେଶ ଏବଂ ବଢିବା ଏବଂ ମୁକାବିଲାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା କୂଟନୈତିକ ପ୍ରୟାସ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଫେବୃଆରୀ ୬ ରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିମାନେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କହିଥିଲେ । ଫେବୃଆରୀ ୬ ଆଲୋଚନା ପରେ ବାଇଡେନ ଏବଂ ମାକ୍ରୋନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ୟୁକ୍ରେନର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡତା ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ । ୟୁକ୍ରେନର ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ବାଇଡେନ ରବିବାର ଦିନ ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଏକ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ବୈଠକରେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ଓଲିଉଡ ଅଷ୍ଟିନ ଏବଂ ଏନଏସସିର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ମସ୍କୋରେ ଥିବା କ୍ରେମଲିନ୍ ରବିବାର ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାକ୍ରୋନ୍ ଏବଂ ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନର ବିକାଶ ତଥା ଋଷ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଆଇନଗତ ସୁରକ୍ଷା ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଉପରେ ଗଭୀର ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts