oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଦୋକାନରୁ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ଦୂର ହେବ ଖାଦ୍ୟ ସଂକଟ, UNର ମଧ୍ୟସ୍ଥତାରେ ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ୱାକ୍ଷର

22/07/2022 at 10:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧକୁ ପାଞ୍ଚ ମାସ ପୂରିବାକୁ ଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁ ନାହିଁ । ଦୁଇ ଦେଶର ଜିଦ୍ ଯୋଗୁଁ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶ ଖାଦ୍ୟ ସଂକଟର ସାମନା କରୁଛନ୍ତି । ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭଠୁ ଦୁଇ ଦେଶ ଗୋଟିଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରି ନଥିବା ବେଳେ ଏକ ବୁଝାମଣା ଉପରେ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି । ଯୁଦ୍ଧର ୧୫୦ ଦିନ ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ମଧ୍ୟସ୍ଥତାରେ କୃଷ୍ଣ ସାଗରରୁ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ରପ୍ତାନୀକୁ ବିନା ବାଧାରେ ଜାରି ରଖିବା ଉପରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବୁଝାମଣା ପରେ ୟୁକ୍ରେନର ବନ୍ଦରରୁ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ନେଇ ବାହାରୁ ଥିବା ଜାହାଜକୁ ରୁଷ ଅଟକାଇବ ନାହିଁ । ଦୁଇ ଦେଶର ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ପରେ ଦୁନିଆରେ ଖାଦ୍ୟ ସଂକଟକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇପାରି ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ଦୁଇ ଦେଶ ଏହି ବୁଝାମଣା ଉପରେ ତୁର୍କୀର ଡୋଲମାୱାଚେ ପ୍ୟାଲେସରେ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବୈଠକରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ମହାସଚିବ ଏଣ୍ଟୋନିୟୋ ଗୁଟେରେସ ଏବଂ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତୈୟବ ରଜବ ଏର୍ଦୋଗାନ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଗୁଟେରେସ ଏହି ବୈଠକ ପରେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ବୁଝାମଣା ଜରିଆରେ ୟୁକ୍ରେନରୁ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ରପ୍ତାନୀ ରାସ୍ତା ଖୋଲିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶରେ ଖାଦ୍ୟ ଏହଂ ଆର୍ଥିକ ସଂକଟରୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ’ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ୟୁକ୍ରେନ ଏହି ବୁଝାମଣା ଉପରେ ହସ୍ତାକ୍ଷରକୁ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇଛି । ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ୟୁକ୍ରେନ ଏବଂ ରୁଷ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସିଧା ବୁଝାମଣା ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି,’ ଆମେ ତୁୁର୍କୀ ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସହ ଏକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛୁ। ରୁଷ ମଧ୍ୟ ୟୁଏନ ଏବଂ ତୁର୍କୀ ସହ ସମାନ ଧରଣର ବୁଝାମଣା ଉପରେ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରିଥାଇପାରେ’।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବ୍ରୁଆରୀରୁ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି । ଯୁଦ୍ଧରେ ରୁଷ, ୟୁକ୍ରେନର ବିଭିନ୍ନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ କବାଜ କରିଛି । ଏଥିରେ କୃଷ୍ଣ ସାଗର ମାଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛି । ଏହାଛଡା ୟୁକ୍ରେନର ଅନ୍ୟ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦର ମଧ୍ୟ ରୁଷ ଅକ୍ତିଆରରେ ଅଛି । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ୟୁକ୍ରେନରୁ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ରପ୍ତାନୀ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ମାସ ଧରି ରୋକ ଲାଗିଛି । ଏହି ଗତିରୋଧକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ୟୁଏନ ଏବଂ ତୁର୍କୀ ମିଶି ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉପରେ ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି ।

ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠୁ କିଭରୁ ରପ୍ତାନୀ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ରୁଷ ଉପରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ଗୁଡିକ କଟକଣା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଫଳରେ ୟୁକ୍ରେନ ସହ ରୁଷରୁ ମଧ୍ୟ ରପ୍ତାନୀ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ରୁଷରୁ ସିଧା ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହୁଛନ୍ତି । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ଏହି ଦୁଇ ଦେଶକୁ ଖାଦ୍ୟାନ୍ନ ରପ୍ତାନୀ ମାମଲାରେ ବିଶ୍ୱରେ ପାୱାରହାଉସ କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ଦୁନିଆରେ ଗହମର ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଦୁନିଆର ୫୭ ପ୍ରତିଶତ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲର ଚାହିଦାକୁ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ପୂରଣ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ରୁଷ ଏବଂ ଯୁକ୍ରେନରୁ ରପ୍ତାନୀ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଅନେକ ଦେଶରେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଅଭାବ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

   Related Posts