scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆମେରିକାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି, H1B ଭିସା-ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ପାଇଁ ମିଳିଲା ୬୦ଦିନ

2/05/2020 at 4:17 PM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୨।୫: ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଆମେରିକାର ସ୍ଥିତି ବେହାଲ ହୋଇଯାଇଛି । ଆମେରିକାରେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକା ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

ଆମେରିକା ସରକାର H-1B ଭିସାଧାରୀ ଏବଂ ସବୁଜ କାର୍ଡ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ୬୦ ଦିନ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦାଖଲ ହୋଇନାହିଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଭଳି ଲୋକଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ନାଗରିକତା ଏବଂ ଇମିଗ୍ରେସନ ସର୍ଭିସେସ୍ (USCIS) ଦ୍ବାରା ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ନୋଟିସର ଜବାବ ଦେବାର ଅବଧି ଜୁନ୍ ମାସ ଶେଷ ହେବାରେ ଥିଲା । ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହିତ H-1B ଭିସାଧାରୀ ଏବଂ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ଆବେଦନକାରୀ ଆମେରିକାରେ ୬୦ ଦିନ ରହିପାରିବେ । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ USCIS କହିଛି ଯେ, ଆମର କର୍ମଜୀବୀ ତଥା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି । ଏହି ସମୟରେ ଆମେ ମଧ୍ୟ ଇମିଗ୍ରେସନ ସୁବିଧାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସମସ୍ୟାରେ ନପକାଇବା ଏଭଳି କରିଛୁ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ H-1B ଭିସା ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ବୈଷୟିକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରନ୍ତି । ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଭଳି ଦେଶରେ ଅଧିକାଂଶ ଆଇଟି ପ୍ରଫେସନାଲ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ କାମ କରନ୍ତି । ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି H-1B ଭିସାଧାରୀଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ତାଙ୍କ ସହ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ ଶେଷ କରିଦିଅନ୍ତି ତାହାଲେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟା ବଢିଥାଏ ।

ଭିସା ଷ୍ଟାଟସକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୬୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ କମ୍ପାନୀରେ ଚାକିରି ଖୋଜିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ଭିସାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଲାଭ ଭାରତୀୟ ବୃତ୍ତିଗତମାନେ ନେଇଥାନ୍ତି । ଆମେରିକାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଗେଷ୍ଟ ଓ୍ବାର୍କର ସେଠାରେ ସ୍ଥାୟୀ ନାଗରିକତା ପାଇଁ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ଆବେଦନ କରିଥାନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକ H-1B ଭିସାଧାରୀ ଅଟନ୍ତି ।

   Related Posts