AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁମ୍ୱାଇ: ଗୁଲମର୍ଗ ସ୍କିଂ ରିସର୍ଟରେ ହିମସ୍ଖଳନ, ଫସିଲେ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ଟୁରିଷ୍ଟ
  • ||
  • ନବ ଦାସ ହତ୍ୟା ମାମଲା, ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଜେ.ପି ଦାସ କରିବେ ତଦନ୍ତର ତଦାରଖ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଟ୍ୱିନସିଟିର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ବଜେଟ୍: ସୁନା-ରୁପା, ସିଗାରେଟ୍ ମହଙ୍ଗା, ଶସ୍ତା ହେଲା ଟିଭି ଉପକରଣ ଓ ସାଇକେଲ୍, ଖେଳନା
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଫୋକସ୍; ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦୂର ହେବ ଏମିନିଆ, ଗ୍ରୀନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମିଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଫୋକସ୍; ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦୂର ହେବ ଏମିନିଆ, ଗ୍ରୀନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମିଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିପଡ଼ିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଅଟୋ, ୯ ଆହତ
  • ||

ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣରେ ଦୁଇ ଓଡିଆ ସହିଦ ଯବାନଙ୍କୁ ଝୁରୁଛି ଜନ୍ମମାଟି

14/02/2020 at 9:26 AM

ଜଗତସିଂହପୁର।ନିଆଳି ୧୪।୨: ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣକୁ ପୁରିଲା ବର୍ଷେ । ବର୍ଷକ ତଳେ ଆଜିର ଦିନରେ ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରର ପୁଲୱାମାରେ ସିଆରପିଏଫ ଗାଡିକୁ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଉଡାଇ ଦେଇଥିଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ । ଯେଉଁଥିରେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ ୪୦ ଜଣ ଯବାନ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲେ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ପାରିଶିଖର ଗାଁର ସହିଦ ପ୍ରସନ୍ନ ସାହୁ ଓ ନିଆଳିର ମନୋଜ ବେହେରା । ଆଜି ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣର ବର୍ଷକ ପରେ ସେହି ସହିଦମାନଙ୍କୁ ଝୁରୁଛି ଜନ୍ମମାଟି । ସେମାନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପିତ ହେବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆଜି ଗର୍ବିତ ।

ବର୍ଷେ ବିତିଯାଇଛି । ଆଜିର ଦିନରେ ପୁଲୱାମାରେ ହୋଇଥିଲା ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ । ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ ୪୦ ଜଣ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନ । ସହିଦଙ୍କ ଭିତରେ ଥିଲେ ଓଡିଶାର ୨ ବୀର ଯବାନ ପ୍ରସନ୍ନ ସାହୁ ଓ ମନୋଜ ବେହେରା । ଆଜି ସହିଦଙ୍କୁ ଝୁରୁଛି ଜନ୍ମମାଟି । ଇଏ ହେଉଛି ବର୍ଷକ ତଳର ଚିତ୍ର ଯେତେବେଳେ ଜଗତସିଂହପୁରର ପାରିଶିଖର ଗାଁରେ ପଡିଥିଲା କାନ୍ଦ ବୋବାଳି । ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ ଗାଁର ବୀରପୁତ୍ର ପ୍ରସନ୍ନ ସାହୁ । ପୁଲୱାମାରେ ସହିଦ ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲେ ପ୍ରସନ୍ନ ସାହୁ । ସେତେବେଳେ ଶୋକରେ ବୁଡି ରହିଥିବା ପାରିଶିଖର ଗାଁ ଲୋକେ ଏବେ ଗର୍ବିତ । ଗାଁରେ ଆଜି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଛି ସହିଦ ପ୍ରସନ୍ନ ସାହୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି । ବାପାଙ୍କୁ ଏବେ ଝୁରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ପୁଅ ଝିଅ ଏବେ ଗର୍ବିତ । ପତ୍ନୀ ମିନାରାଣୀ ଏବେ ମଧ୍ୟ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଝୁରି ହେଉଛନ୍ତି । ସହିଦ ପ୍ରସନ୍ନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ନାମ ସଂକିର୍ତ୍ତନ ସହିତ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି ।

ସେହିଭଳି ଆଉ ଜଣେ ସହିଦ ହେଉଛନ୍ତି ନିଆଳି ରତନପୁର ଗାଁର ମନୋଜ ବେହେରା । ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଏ ଥିଲା ତାଙ୍କ ଗାଁର ଚିତ୍ର । ଆଉ ଆଜି ବର୍ଷକ ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହି ବୀରପୁତ୍ରଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ସହିଦ ମନୋଜଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ପାଳନ ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବେଶ୍ ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ସହିଦ ମନୋଜ ବେହେରାଙ୍କୁ ଏବେବି ଝୁରି ହେଉଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଗାଁ ଲୋକେ ।

ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଘଟଣାକ୍ରମ ଯାଇଛି । ହେଲେ ଏବେବି ବୀର ସହିଦମାନଙ୍କ ସ୍ମୃତି ସେମାନଙ୍କର ଜନ୍ମମାଟିରେ ପୁରା ତାଜା ରହିଛି । ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଆଜି ପ୍ରଣାମ ଜଣାଉଛି ସାରା ଦେଶ ।

   Related Posts