AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଲବାଣୀ:୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ଚଢାଉ, ଦେଢ଼ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରୁ ଅଧିକ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା: ନବଦାସ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋପାଳର ହେବ ନାର୍କୋ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ବୋମାମାଡ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର: ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦୌଡିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ଅମିତ୍ ଶାହା, ବୁଥ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କମୁଛି ଶୀତ, ବଢୁଛି ତାତି: ଟ୍ୱିନସିଟିରେ ପାରଦ ଉପରମୁହାଁ
  • ||

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର , ଜାଣିଶୁଣି ଚୁପ୍ ବସିଛି ବନବିଭାଗ-ସ୍ଥାନୀୟଲୋକେ

29/11/2020 at 12:29 PM

ନୂଆପଡା ୨୯।୧୧ : ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲାରେ  ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ । ଜାଣି ଶୁଣି ବି ବନ ବିଭାଗ ଚୁପ୍ ବସିଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ କେତେବେଳେ ନିରିହ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଉଛି ତ କେତେବେଳେ ଅଜଥା ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଜନତା । ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିଶୁଣି ବନ ବିଭାଗ ଚୁପ୍ ।

ନୂଆପଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରତିଦିନ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ ର ଚିତ୍ର ସାମନାକୁ ଆସୁଛି । ଆଜି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଦୁଇ ଜଣ ଙ୍କୁ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ଗୁରୁତର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇ ଜୀବନ ମରଣ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି । ସିନାପାଲି ରେଞ୍ଜ ପଲସାପଡା ଗାଁର ଅଏଁଲା ତାଣ୍ଡି ସକାଳୁ ପଞ୍ଚୁକ ବୁଡ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ନଦୀକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ନିକଟରେ ଥିବା ଲୋକେ ଠେଙ୍ଗା ବାଡି ଧରି ଘଉଡେଇବା ପରେ ଭାଲୁଟି ଛାଡି ପଲାଇଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟଲୋକେ ତୁରନ୍ତ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ସିନାପାଲି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଛନ୍ତି ।

ସେହିପରି ନୂଆପଡା ରେଞ୍ଜ ତିଲେଇ ଦାଦର ଗ୍ରାମର ଶିବ ପ୍ରସାଦ ରାଉତ ବିଲରେ କାମ କରୁଥିବା ସମୟରେ ହଠାତ ଦୁଇ ଛୁଆସହ ଏକ ମାଇ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପାଖରେ ଥିବା ଠେଙ୍ଗା ସାହାଯ୍ୟରେ ଭାଲୁକୁ ଘଉଡାଇବା ପରେ ଅଳ୍ପକେ ମୃତ୍ୟୁ ମୂଖରୁ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦେହର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଗଭୀର କ୍ଷତ ରହିଛି । ସେଥିଲାଗି ନିକଟସ୍ଥ ମେଡିକାଲର ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ବୁର୍ଲ୍ଲାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ସାଲିହା ସ୍ଥିତ ଭାଲୁ ସଂଗ୍ରକ୍ଷଣ ଜଙ୍ଗଲ ଚାରିପଟେ ତାରଜାଲି ଲଗାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ସେଠାରୁ ବାହାରି ପାରୁ ନଥିଲେ । ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ସବୁ ଭାଙ୍ଗି ଗଲାଣି , ଏହାସହ ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବରୁ ବାଡି ବଗିଚାର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପାଇଁ ଭାଲୁ ଗାଁ ମୁହାଁ ହେଉଛନ୍ତି । ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ ଚାରିପଟେ ଉଚ୍ଚ ତାରବାଡ ପାଇଁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଛି ।

   Related Posts