scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମରି ବି ଅମର ହୋଇଗଲେ, ଦୁଇ ବ୍ରେନ୍ ଡେଡ୍ ରୋଗୀ ବଞ୍ଚାଇଲେ ୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ

19/02/2020 at 2:48 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୨: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଏମ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଦୁଇ ରୋଗୀ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ସାତ ଜଣଙ୍କୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଦୁଇ ଜଣ ବ୍ରେନ୍ ଡେଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପରିବାରଲୋକଙ୍କ ଅନୁମତି କ୍ରମେ ସେମାନଙ୍କ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇ ସାତଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଯାଇଛି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ୨୬ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ୟୁପିର କାସଗଞ୍ଜ ନିବାସୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟଜଣେ ୬୧ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ନିବାସୀ । ଏମ୍ସ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏମ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତର ଦୁଇଟି ଯକୃତ, ଦୁଇଟି ବୃକକ୍ ଏବଂ ଦୁଇଟି ହୃଦୟ ପ୍ରତିରୋପଣ କରିଛନ୍ତି । ଦୁଇଟି ବୃକକ ଆରଏମଏଲ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ବୃକକ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଙ୍ଗଦାନରେ ମିଳିଥିବା ୪ କର୍ଣ୍ଣିଆ, ୪ଟି ହାର୍ଟ ବଲବ ଏବଂ ହାଡ ଗୁଡିକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଟିସୁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରଖାଯାଇଛି ।

ଏମ୍ସର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୟୁପିର ୨୬ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ସଚ୍ଚିନ ଦିନ ମଜୁରିଆ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି। ସେ ଫେବୃଆରୀ ୧୩ତାରିଖରେ ଦୁଇ ମହଲା ଛାତରୁ ତଳକୁ ଖସିପଡିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଏମ୍ସ ଟ୍ରମା ସେଣ୍ଟର ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ୧୫ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତର ବ୍ରେନ୍ ଡେଡ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଏମ୍ସରେ ଓଆରବିଓର ଅଧିକାରୀ ତାଙ୍କ ପରିବାରଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନେ ସଚ୍ଚିନଙ୍କ ଅଙ୍ଗଦାନ କରିବା ପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ।  ଏହାପରେ ହୃଦୟ, ଯକୃତ ଏବଂ ଦୁଇ କର୍ଣ୍ଣିଆ ଦାନ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ।

ସେହିପରି ଦିଲ୍ଲୀର ୬୧ ବର୍ଷୀୟ ଅନିଲ ମିତ୍ତଲଙ୍କୁ ଡାକ୍ତର ବ୍ରେନ୍ ଡେଡ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ୪ ଯକୃତ, ବୃକକକୁ ଏମ୍ସ ଏବଂ ରାମ ଲୋହିଆ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହିଭଳି ତାଙ୍କର ୪ଟି ହାର୍ଟ ବଲବ ଏବଂ ଦୁଇଟି କର୍ଣ୍ଣିଆକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇଛି ।

   Related Posts