suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣୀ, ଲାଞ୍ଚ ନେବାବେଳେ ମାଡ଼ି ବସିଲେ ଅଧିକାରୀ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି: ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ୧୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ନୀତି ବିଳମ୍ବ, ଦର୍ଶନ ନପାଇ ଭକ୍ତ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||

ଭାନୁଅତୁ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ୭.୨ ତୀବ୍ରତାର ଭୂମିକମ୍ପ, ସୁନାମୀ ଚେତାବନୀ ଜାରି

8/01/2023 at 10:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ଭାନୁଅତୁ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ରବିବାର ୭.୨ ତୀବ୍ରତାର ଭୂମିକମ୍ପ ଅନୁଭବ ହୋଇଛି । ଏହାପରେ ଆଖପାଖର ସମୁଦ୍ରିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୁନାମୀ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଆମେରିକାର ଭୂଗର୍ଭ ବିଜ୍ଞାନ ସର୍ଭେକ୍ଷଣ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । ସଂସ୍ଥା ଅନୁସାରେ, ଭୂମିକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ର ପୋର୍ଟ ଓଲରୀଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୩ କିଲୋମିଟର ଦୂର ୨୭ ମିଟର ଗଭୀରରେ ଥିଲା । ପେସିଫିକ୍ ସୁନାମୀ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ସେଣ୍ଟର ଏହି କେନ୍ଦ୍ରର ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ପରିଧିରେ ଥିବା ଉପକୂଳ ପାଇଁ ସୁନାମୀ ଚେତାବନୀ ଜାରି ରହିଛି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଧନଜୀବନ କ୍ଷତି ନେଇ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିପାରି ନାହିଁ ।

ଭାନୁଅତୁରେ ପ୍ରାୟ ୨,୮୦,୦୦୦ ଲୋକେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି । ଏବଂ ଏଠାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ବିପଦ ରହିଥାଏ । ଏହି ଦ୍ୱୀପ ସମୁହରେ ଅଧା ଡର୍ଜନ ଅଗ୍ନେୟଗିରି ସକ୍ରିୟ ରହିଛି । ନିୟମିତ ରୂପେ ଏଠାରେ ବାତ୍ୟା ଏବଂ ଭୂମିକମ୍ପ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ପୂରା ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରଶାନ୍ତ ରିଙ୍ଗ ଅଫ୍ ଫାୟାରରେ ରହିଛି । ଏଥିରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ, ଜାପାନ, ଚିଲି, ଇକ୍ୱାଡୋର, ପେରୁ, କୋଷ୍ଟାରିକା, ଗ୍ୱାଟେମାଲା, ମେକ୍ସିକୋ, ଆମେରିକା, କାନାଡା, ରୁଷ, ଫିଲିପିନ୍ସ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ପାପୁଆ ନ୍ୟୁ ଗିନି, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏବଂ ଅଣ୍ଟାର୍କଟିକା ସାମିଲ ରହିଛି ।

ପୃଥିବୀରେ ଥିବା ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଜ୍ୱଳାମୁଖୀ ଏହି ରିଙ୍ଗ ଅଫ୍ ଫାୟାରରେ ରହିଛି । ପୃଥିବୀର ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଭୂମିକମ୍ପ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇଥାଏ । ରିଙ୍ଗ ଅଫ୍ ଫାୟାରର ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକ ଟେକ୍ଟୋନିକ ପ୍ଲେଟରେ ବ୍ୟାପିଛି । ଅନୁମାନ ଅନୁସାରେ ଏହା ୪୦,୦୦୦ କିଲୋମିଟରରେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟାପ୍ତ । ଟେକ୍ଟୋନିକ ପ୍ଲେଟ୍ ଗୁଡିକ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କା ହେବା ଯୋଗୁଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଭୂଗର୍ଭ ଲଗାତାର ସକ୍ରିୟ ରହିଥାଏ । ୨୦୦୪ ଡିସେମ୍ୱର ୨୪ରେ ଭାରତରେ ହୋଇଥିବା ସୁନାମୀ ଏହି ଟେକ୍ନୋଟିକ୍ ପ୍ଲେଟ ଗୁଡିକ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts