oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଦୋକାନରୁ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ଟ୍ରିପିଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ବିଲ୍‌ ନେଇ ଲୋକସଭାରେ ହଙ୍ଗାମା : ମୁସଲିମ୍ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ୩ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ସଂପ୍ରଦାୟର ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ କାହିଁକି ବର୍ଷେ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଓୱେସୀ

21/06/2019 at 5:47 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୬ : ଲୋକସଭାରେ ଆଗତ ହୋଇଛି ଟ୍ରିପଲ ତଲାକ ବିଲ୍ । କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ତିନି ତଲାକ ବିଲକୁ ଲୋକସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ବିଲକୁ କଂଗ୍ରେସ ସହ AIMIM ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ବିଜେଡି ମତଦାନରୁ ବିରତ ରହିଛି ।  ପୂର୍ବର ଏନଡିଏ ସରକାର ସମୟରେ ଏହି ବିଲ୍‌ ଲୋକସଭାରେ ପାସ୍‌ ହୋଇ ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋନଥିଲା । ନୂଆ ସରକାର ଆସିଥିବାରୁ ପୁଣି ଥରେ ଏହି ବିଲ୍‌କୁ ଲୋକସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଆଜି ଗୃହରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ।

ପୁଣି ଟ୍ରିପିଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ବିଲ୍‌ ଲୋକସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ।  ପ୍ରଥମେ ଏହି ବିଲ୍‌ ଲୋକସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଗୃହରେ ଭୋଟିଂ କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ୧୫୬ ସଦସ୍ୟ, ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ୭୪ ଜଣ । ଏହାପରେ ଗୃହରେ ବିଲ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ଲାଗି ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲ୍ଲା ଆଇନମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ । (ଗୃହ ଭିତରର ଆମ୍ବିଆନ୍‌ସ) ଏହା ମହିଳାମାନଙ୍କ ଅଧିକାରର ପ୍ରଶ୍ନ । ଏହା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବ, ଏହି ବିଲ୍‌ ପାଇଁ ହିଁ ଆମେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛୁ ବୋଲି ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ଯୁକ୍ତି ରଖିଥିଲେ ।

ଏହି ବିବାଦୀୟ ବିଲ୍ ନେଇ ଲୋକସଭାରେ ହଙ୍ଗାମା ହୋଇଛି । ବିଲ୍‌କୁ ଗୃହରେ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଏଆଇଏମଆଇଏମ ସିଧା ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ।  ଏହା ସଂବିଧାନର ଧାରା ୧୪ ଓ ୧୫କୁ ବିରୋଧ କରୁଛି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ । ମୁସଲିମ୍ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ୩ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ସଂପ୍ରଦାୟର ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ କାହିଁକି ୧ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ରହିଛି ବୋଲି ଓୱେସୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।

ସେହିପରି  ସ୍ବାମୀ ଜେଲରେ ରହିଲେ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଭରଣପୋଷଣ କିଏ ବହନ କରିବ ବୋଲି ଓୱେସୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ନେତା ଆଜମ ଖାନ କହିଛନ୍ତି କୋରାନ ନିୟମାବଳୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତାଙ୍କ ଦଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ବିଜେଡି ଏହି ମତଦାନରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିଲା ।

ଷୋଡ଼ଶ ଲୋକସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହୋଇଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ତିନି ତଲାକ ବିଲ୍ ନିଷ୍ପ୍ରଭ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । କାରଣ ଲୋକସଭାରୁ ପାରିତ ହୋଇ ରାଜ୍ୟସଭାରେ କୌଣସି ବିଲ୍ ଆଗତ ହୋଇ ନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଯଦି ଲୋକସଭା ଭଙ୍ଗ ହୁଏ ତେବେ ସଂପୃକ୍ତ ବିଲ୍‌ ନିଷ୍ପଭ୍ର ହୋଇଯାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଣି ଥରେ ବିଲ୍ ଆଗତ କରିଛନ୍ତି ।

ଲୋକସଭାରେ ସିନା ପାସ୍‌ ହୋଇଯିବ କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ହିଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ବିଲ୍‌ ପାସ୍‌ କରାଇବା ପାଇଁ ଅସଲ ପରୀକ୍ଷାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ । କାରଣ ସେଠାରେ ସରକାରଙ୍କ ବହୁମତ ନାହିଁ ।

   Related Posts