scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମଣିଷ ଶରୀରର ଅଂଶ ପରି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଗଛଲତା , ଏବେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ ବଢିଛି ଏପରି ଗଛର ଚାହିଦା

28/08/2019 at 5:04 PM

ଲଣ୍ଡନ- ଏବେ ଲଣ୍ଡନର ବଗିଚାମାନଙ୍କରେ ମଣିଷ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଶ ପରି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଗଛ ଲଗା ଯାଉଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।
ଆପଣଙ୍କୁ ପଢିବା ବେଳକୁ ଟିକେ ଅଡୁଆ ଲାଗୁଥିବା ମାତ୍ର ଏପରି ଗଛ ଲତା ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। କେଉଁ ଗଛର ଫୁଲ ଓଠ ଆକୃତିର କ କେଉଁ ଗଛରେ ମଣିଷମାନେ ହାତ ଧରି ଛିଡା ହୋଇଥିବା ପରି

ଏପରି ଗଛ ଲତାର ଚାହିଦା ବି ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ ଖୁବ୍‌ ଅଧିକ ।

photo courtesy- www.mirror.co.uk

ହୁକରସ୍‌ ଲିପ୍‌

ମଣିଷ ଓଠ ପରି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଫୁଲ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଏହାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ହୁକରସ୍‌ ଲିପ୍‌ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହା ମହିଳାଙ୍କ ଓଠରେ ଲିପଷ୍ଟିକ ଲଗାଇବା ପରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଦୂରରୁ ଦେଖିଲେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଏକ ଫୁଲ ବୋଲି ଜମା ଜାଣି ପାରିବେ ନାହିଁ । କିଏ ଏକ ଓଠର ଆକୃତି ତିଆରି କରିଛି ବୋଲି ଭାବିବେ ମାତ୍ର ଏହି ଫୁଲ ଦେଖିବାକୁ ଓଠ ପରି

ଅର୍ଚିଡ ଇଟାଲିକା- ଅର୍ଚିଡ ଇଟାଲିକା ନାମକ ଆଉଏକ ଗଛ ଅଛି ଏହାର ଫୁଲ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର ବେଶ୍‌ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ । ପାଖରୁ ଦେଖିଲେ ଦୁଇଟି ଲୋକ ହାତ ଧରାଧରି ହୋଇ ଟୋପି ପିନ୍ଧି ଠିଆ ହୋଇଥିବା ପରି ଦେଖାଯଏ । ସାଧାରଣତଃ ବଡ ବଡ ଉଦ୍ୟାନରେ ଏହି ଗଛ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ।

କାରିଅନ୍‌ ଫ୍ଲାଓ୍ୱାର ବା ପଚାଗନ୍ଧର ଫୁଲ
ଏହାକୁ ସାଧାରଣତଃ ବଗିଚାରେ ଲଗାଯାଇ ନଥାଏ । ମାତ୍ର ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ଭିଦ ବିଜ୍ଞାନ ଉଦ୍ୟାନରେ ଏହି ଗଛକୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଏହି ଗଛରେ ଫୁଲ ଫୁଟିଲେ ମୁହଁରେ କପଡା ନ ବାନ୍ଧି ପାଖକୁ ଯାଇ ହେବ ନାହିଁ । ଏହାର ଫୁଲରୁ ପଚା ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ । ଫୁଲ ଫୁଟିବାର ପ୍ରଥମାବସ୍ଥାର ଶରୀରର ଅଂଶ ପରି ଦେଖାଯାଏ । ଏହା ଏକ ମାଂସାଶୀ ଗଛ, କୀଟ ପତଙ୍ଗଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଏଥିରୁ ଏପରି ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ । ପରେ କୀଟ ପତଙ୍ଗ ପାଖରୁ ଆସିଲେ ଏଥିରେ ଲାଗିଯାଆନ୍ତି । ଗଛ ଏମାନଙ୍କ ଠାରୁ ରସ ଶୋଷିଥାଏ ।

   Related Posts