ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ବିନା ଭିସାରେ ବିଦେଶ ବୁଲିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ଫ୍ରି’ରେ ମିଳିବ ଏଣ୍ଟ୍ରି, ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ଲିଷ୍ଟ

25/11/2022 at 8:56 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୧୧: କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ବିଶ୍ୱ ପୁଣି ଥରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଛି। ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରିୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି କିଏ ବିଦେଶ ତ ଆଉ କିଏ ଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଭିସା ସେମାନଙ୍କ ଯାତ୍ରାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ। ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଦେଶ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଭିସା ବିନା ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କିପରି ହୋଇପାରେ? ବାସ୍ତବରେ, ଏକ ଦେଶର ନାଗରିକ ଅଛନ୍ତି। ଯାହାର ପାସପୋର୍ଟ ଯେତିକି ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶ ଭ୍ରମଣରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି କିଛି ତ୍ରୁଟି ବିଷୟରେ କହିବା, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ କେବଳ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ସାହାଯ୍ୟରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ।

ବାରବାଡୋସ୍ – ବାରବାଡୋସ୍ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଦେଶ। ଯାହା ପ୍ରକୃତିର କୋଳରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଯାହା ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ପଶ୍ଚିମ ଭାଗରେ ଥିବା କେରୋବିଆନ୍ ଦ୍ୱୀପରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଆପଣ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ସହିତ ବିନା ଭିସାରେ ଏଠାରେ ଭ୍ରମଣ କରିପାରିବେ। ତାହା ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଦିନ ନୁହେଁ ବରଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ୯୦ ଦିନ ପାଇଁ। ଏଠାରେ ଆପଣ ଅନେକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ ।

ଓସିନିଆ – ବାରବାଡୋସ୍ ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ବିନା ଭିସାରେ ଓସିନିଆକୁ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ । ଓସିନିଆରେ, ଆପଣ ମାର୍ଶଲ ଦ୍ୱୀପ, କୁକ୍ ଦ୍ୱୀପ, ଫିଜି, ସମୋଆ, ନିୟୁ, ବନୁଆତୁ, ମାଇକ୍ରୋନିସିଆ ଏବଂ ପଲାଓ ଦ୍ୱୀପ ପରି ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ।

ଭୁଟାନ– ଆପଣ ବିନା ଭିସାରେ ଭୁଟାନକୁ ମଧ୍ୟ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ। ଏଠାରେ ବୁଲିବା ପାଇଁ କେବଳ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ଯଥେଷ୍ଟ । ଯେକୌଣସି ଦୁଇଟି ବୈଧ ଭ୍ରମଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଆପଣଙ୍କ ନିଶ୍ଚିତ ରଖନ୍ତୁ । ସର୍ବନିମ୍ନ ୬ମାସର ବୈଧତା ସହିତ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ସହ ଏଠାକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ।

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ-ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୁନ୍ଦର ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଆପଣ ବିନା ଭିସାରେ ଏଠାକୁ ଯାଇପାରିବେ । କିନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ ଏଠାରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭିସା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ ।

ମାକାଓ-ଯଦି ଆପଣ ୩୦ ଦିନରୁ କମ୍ ସମୟ ପାଇଁ ମାକାଓ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାକୁ ଯିବାକୁ କୌଣସି ଭିସା ଦରକାର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ, ୩୦ ଦିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଏଠାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଭିସା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ସର୍ବିଆ– ସର୍ବିଆରେ ଯିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଭିସା ଦରକାର ନାହିଁ । ଯେକୌଣସି ଭାରତୀୟ ବର୍ଷରେ ୩୦ ଦିନ ଭିସା ବିନା ସର୍ବିଆ ବୁଲି ପାରିବେ।

   Related Posts