vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ମୋଟ୍ ପାସ୍ ହାର ୯୦.୫୫ ପ୍ରତିଶତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଷ୍ଟିଲ ସିଟିରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ହେଲା ମହଙ୍ଗା, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ବଢିଲା ୫୦ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଷ୍ଟିଲ ସିଟିରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ପୁରୁଷବନ୍ଧୁଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ରାଉରକେଲାରୁ ମିଳିଲା ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ
  • ||

ଟୋକିଓରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଟ୍ରାନ୍ସପରେଣ୍ଟ ସାର୍ବଜନିକ ଶୌଚାଳୟ, ଭିତରକୁ ଯାଇ କବାଟ ବନ୍ଦ କଲେ କାନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ

21/08/2020 at 4:04 PM

ଟୋକିଓ ୨୧/୦୮ : ନିଜର ପାୱାରଫୁଲ ଓ ଆଡ଼ଭାନ୍ସ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପାଇଁ ସାରା ଦୁନିଆରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜାପାନ ଏମିତି ଏକ ଟଏଲେଟ ତିଆରି କରିଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ | ଜାପାନ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓ ସ୍ଥିତ ପାର୍କମାନଙ୍କରେ ସର୍ବ ସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ରାନ୍ସପରେଣ୍ଟ ଟଏଲେଟ (ଶୌଚାଳୟ) ତିଆରି କରାଯାଇଛି ଯେପରିକି ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ୟୁଜର୍ସ ବାହାରୁ ହିଁ ଏହାର ସଫେଇ ଏବଂ ଉପଲବ୍ଧତା ଜାଣିପାରିବେ | ଏକ ନୂଆ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଶିଗୁରୁ ବ୍ୟାନ୍ ଆର୍କିଟେକ୍ଟସ୍ ଏହି ଶୌଚାଳୟର ବାହାର କାନ୍ଥ କାଚରେ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର ସମୟରେ ଭିତରୁ କିଛି ବାହାରକୁ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ |

କାଚରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶୌଚାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ବାସ୍ତୁକାର ଶିଗୁରୁ ବ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଡିଜାଇନର୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି | ଶୌଚାଳୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ଗ୍ଲାସକୁ ସ୍ମାର୍ଟ ଗ୍ଲାସ କୁହାଯାଏ ଯାହା କ୍ୟୁବିକଲରେ ଥିବାବେଳେ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଅଣ-ଲାଭ ନିପନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଟୋକିଓ ଟଏଲେଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏହି ମାସରେ ରାଜଧାନୀର ଶିବୁୟା ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଞ୍ଚଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଶୌଚାଳୟ ଖୋଲା ଯାଇଛି | ଯଦିଓ ଏହି ଶୌଚାଳୟଗୁଡିକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେହୁଏ, କିନ୍ତୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ |

ୟୋୟୋଗି ଫୁକାମାଚି ମିନି ପାର୍କ ଏବଂ ହାରୁ-ନୋ-ଓଗୱା କମ୍ୟୁନିଟି ପାର୍କରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଶୌଚାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି | ସ୍ୱଚ୍ଛ କାଚ କାନ୍ଥ ବାହାରୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ଏବଂ ସେମାନେ ସଫା କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | କିନ୍ତୁ ଥରେ ସେମାନେ ଶୌଚାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ କରି କବାଟ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ କାନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ |

ଟୋକିଓ ଟଏଲେଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସମୟରେ ଲୋକେ ବିଶେଷ କରି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ଚିନ୍ତା କରିଥାନ୍ତି | ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ଭିତର କେହି ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ | ରାତିରେ ଏଥିରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଏକ ଲଣ୍ଠନ ପାର୍କକୁ ଆଲୋକ ଦେଇଥାଏ | ଏଥିରେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧା ରହିଛି |

   Related Posts