scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କେଉଁଠି ପହଞ୍ଚିବ ଟମାଟୋ ଦର? ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ରେ ୩୫୦ ଟଙ୍କା ପାର୍, ଗାଜିଆବାଦରେ ୨୫୦

14/07/2023 at 12:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୦୭: ଦେଶରେ କେବେ କମିବ ଟମାଟୋ ମୂଲ୍ୟ ? କେବେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ? ଏହା କହିବା ଏବେ ମୁସ୍କିଲ୍ । ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେବାକୁ ତଥା ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ସରକାର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସତ୍ତ୍ୱେ ବାରମ୍ୱାର ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଆକାଶ ଛୁଇଁବାରେ ଲାଗିଛି ଦର । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ ଶତାବ୍ଦୀ ହାସଲ କରିଥିବା ଟମାଟୋ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ର ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୩୫୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବାବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଗାଜିଆବାଦରେ ଏହାର ଦର ୨୫୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଏଠାରେ କହିରଖୁ ଯେ, ଟମାଟୋର ଆକାଶଛୁଆଁ ମୂଲ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଯେତେବେଳେ ଟମାଟୋ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ସେଥିପାଇଁ ସରକାର ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟମାଟୋ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ଅଧୀନରେ, ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଟମାଟୋ କିଣିବା ଏବଂ ଶସ୍ତା ଦାମରେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଗ୍ରାହକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ନାଫେଡ୍ ଏବଂ ଏନସିସିଏଫ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଗତ ଦେଢ ମାସ ଧରି ଟମାଟୋ ମୂଲ୍ୟ ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲୋକପ୍ରିୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସହିତ ହେଡଲାଇନରେ ରହିଆସିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ କିମ୍ବା ଗାଜିଆବାଦ ଭଳି ସହର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରୁ । ତେବେ ଆପଣ ଏଠାରେ ସହଜରେ ଏକ କିଲୋ ଟମାଟୋ ମୂଲ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡିରେ ୨ କିମ୍ବା ୩ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଭରି ପାରିବେ । ଚାଇନା ପରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଟମାଟୋ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଦେଶ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଶରେ ପ୍ରଚଳିତ ଅଛି ।

ବାର୍ଷିକ ଭିତ୍ତିରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଚାଇନାରେ ପ୍ରାୟ ୫୬ ନିୟୁତ ଟନ୍ ଟମାଟୋ ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ, ଭାରତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହାରାହାରି ୧୮ନିୟୁତ ଟନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରେ । ଏହି ବର୍ଷ, ଅଯୌକ୍ତିକ ବର୍ଷା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣରୁ ଟମାଟୋ ଫସଲର କ୍ଷତି ହେତୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବନ୍ଦ ହେବା ଭଳି ମନେ ହେଉନାହିଁ । ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ ଯୋଗାଣ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ ।

ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ ଯୋଗାଣ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ସହରରେ ଏହାର ହାରାହାରି ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ହ୍ରାସ ଘଟିନାହିଁ ଏବଂ ଏହା କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୧୪୦ ରୁ ୧୬୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଥିବା ଗାଜିଆବାଦରେ ଟମାଟୋର ମୂଲ୍ୟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ୨୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବଜାର କମିଟି ସାହିବାଦର ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

you can also read…

   Related Posts