ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବ ପୁଣି ଟମାଟୋ, କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୩୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢିବ !

Published By : Prameya-News7 Bureau | August 03, 2023 IST

ମୁମ୍ଵାଇ ୦୩।୦୮: ଟମାଟୋର ଦାମ୍ ଦିନକୁ ପୁଣି ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ପେଟ୍ରୋଲ୍‌ ପରି ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେଲାଣି । କ୍ରମାଗତ ଏହାର ହାର ଉଭୟ ସରକାର ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି।  ଏକ ମାସ ପାଇଁ ଟମାଟୋ ମୂଲ୍ୟରେ କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ହୋଲସେଲ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୩୦୦ ଟଙ୍କା ପହଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। କମ୍ ଆସିବା କାରଣରୁ ଟମାଟୋର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବ ବୋଲି ହୋଲସେଲ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଆକାରରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀର ଆଜାଦପୁର ଟମାଟୋ ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ତଥା କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ମାର୍କେଟିଂ କମିଟି (ଏପିଏମସି)ର ସଦସ୍ୟ ଅଶୋକ କୌଶିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ତିନି ଦିନ ଧରି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଫସଲକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିବାରୁ ଟମାଟୋର ଆଗମନ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ହୋଲସେଲ ବଜାରରେ ଟମାଟୋର ହାର ୧୬୦ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ ୨୨୦ କିଲୋଗ୍ରାମକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଖୁଚୁରା ମୁଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବଢିପାରେ।  ଟମାଟୋ, କ୍ୟାପସିକମ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପନିପରିବା ବିକ୍ରିରେ ବ୍ୟାପକ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିବାରୁ ହୋଲସେଲରମାନେ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Mint Afternoon Digest: Rising tomato prices, Sensex jumps 437 points after  2-day decline | Mint

ପ୍ରମୁଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟାହତ ଯୋଗୁଁ ଟମାଟୋର ମୂଲ୍ୟ ଟମାଟୋ ମୂଲ୍ୟ ଏକ ମାସରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ଓ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ପନିପରିବା ପରିବହନରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି। ପନିପରିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଏହା ଆଣିବାକୁ ଛଅରୁ ଆଠ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗି ରହୁଛି। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟମାଟୋର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ପ୍ରାୟ ୩୦୦  ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିପାରେ।

wp:embed {"url":"https://www.prameyanews7.com/andhra-pradesh-farmers-protecting-tomato-crops/","type":"wp-embed","providerNameSlug":"prameya-news-7"}
https://www.prameyanews7.com/andhra-pradesh-farmers-protecting-tomato-crops/
/wp:embed

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.