AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହିପିଣ୍ଡା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦନ୍ତା ମୃତଦେହ ଠାବ, ହାତୀକୁ ମାରି ନେଇଗଲେ ଦାନ୍ତ
  • ||
  • MKCG ମେଡିକାଲ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ସ୍କୁଟି-କାର୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାତିରେ ପାରଦ କମିବ ଓ ଶୀତ ବଢ଼ିବ, ଦିନରେ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ତୋଲକୋଇ: ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ହାତୀଛୁଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଜଙ୍ଗଲରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||

ନୂଆବର୍ଷରେ ତିରୁପତି ମନ୍ଦିରକୁ ମିଳିଲା ରେକର୍ଡ ଦାନ, ଦୈନିକ ଏତିକି ହୋଇଛି ସଂଗ୍ରହ…

4/01/2023 at 9:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ, ୦୪/୦୧: ନୂଆବର୍ଷରେ ତିରୁମାଲା ମନ୍ଦିରକୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଦାନ। ନୂଆବର୍ଷରେ ହାତ ଖୋଲି ଦାନ କଲେ ଭକ୍ତ। ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ଧନୀ ମନ୍ଦିର ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ତିରୁପତି ମନ୍ଦିରକୁ ନୂଆବର୍ଷରେ ମିଳିଲା ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ଦାନ। ତିରୁମାଲାରେ ଭଗବାନ ବାଲାଜୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରକୁ ନବବର୍ଷରେ ପ୍ରାୟ ୭.୬ କୋଟିର ଦାନ ମିଳିଛି। ଯାହାକି ଦେଶରେ କୌଣସି ମନ୍ଦିର ଇତିହାରେ ଦୈନିକ ହୁଣ୍ଡି ସଂଗ୍ରହରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଦାନ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ଧନୀ ମନ୍ଦିରକୁ ଜାନୁଆରୀ ୨ ତାରିଖ ବୈକୁଣ୍ଠ ଏକାଦଶୀ ଦିନ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଦାନ ମିଳିଛି। ଏହି ଦାନ ୨୦୨୨ ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ ମିଳିଥିବା ୬.୩ କୋଟି ଦାନ ତୁଳନାରେ ୧.୩ କୋଟି ଅଧିକ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ତିରୁପତି ମନ୍ଦିରକୁ ୨୦୧୨ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିଗୁଣା ଦାନ ମିଳିଛି। ଦେଶର ଅନ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରରେ ମାସିକ ପ୍ରାୟ ୪ କୋଟି ଦାନ ମିଳୁଥିବାବେଳେ ତିରୁମାଳା ମନ୍ଦରକୁ ପ୍ରତିଦିନ ହାରାହାର ୬ କୋଟି ଦାନ ମିଳିଥିଲା। କୋଭିଡ୍ ପୂର୍ବରୁ ତିରୁମାଳା ମନ୍ଦିରରେ ମାସିକ ୯୦ କୋଟିରୁ ୧୧୫ କୋଟି ଦାନ ମିଳୁଥିଲା। ତେବେ କୋଭିଡ୍ ପରେ ଏହି ଦାନ ହ୍ରାସ୍ ପାଇଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରୁ କୋଭିଡ୍ ନିୟମ ହଟାଯିବା ପରେ। ଏହା ପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଥିଲା। ଆଉ ମନ୍ଦିରକୁ ଦାନ ବଢ଼ିଥିଲା।

ତେବେ ବୈକୁଣ୍ଠ ଏକାଦଶୀ ଉତ୍ସବ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆଗକୁ ହେବାକୁ ଥିବା ଉତ୍ସବ ବୈକୁଣ୍ଠ ଦ୍ବାର ଦର୍ଶନ ସହ ଶେଷ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଆହୁରି ଆଠ ଦିନ ସମୟ ବାକି ରହିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆହୁରି ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହେବା ନେଇ ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଫଳରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୩ ରେ ଦାନ ବଢ଼ିବା ନେଇ ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଯଦି ଦାନ ବଢ଼ୁଛି ତେବେ ମନ୍ଦିର ୨୦୨୨-୨୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୧୫୦୦ କୋଟି ଦାନ ସଂଗ୍ରହ କରିବାନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

   Related Posts