oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବରାତ୍ରର ଦ୍ନିତୀୟ ଦିନ, ବ୍ରହ୍ମଚାରିଣୀ ରୂପେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ମାଆ ଜଗଦମ୍ୱା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ରମେଶ ବଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଶ୍ୱଶୁର ଘରୁ ମିଳିଲା ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବ ଦଶହରା
  • ||

୫୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁରୁଣା ନୋଟ୍ ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତିରୁମାଲା ତିରୁପତି ଦେବସ୍ଥାନମ୍, ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୀତାରମଣଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା

14/07/2020 at 3:07 PM

ତିରୁପତି ୧୪/୦୭ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ତିରୁମାଲାରେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଭଗବାନ ଭେଙ୍କଟେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ପ୍ରବନ୍ଧକ ତିରୁମାଲା ତିରୁପତି ଦେବସ୍ଥାନମ ୫୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ଫେରାଇ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି | ଏଥିରେ ପୁରୁଣା ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ଓ ହଜାରେ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ବି ଅଛି ଯାହା ନୋଟବନ୍ଦୀ ସମୟରେ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା | ନୋଟବନ୍ଦୀର ପ୍ରାୟ ୪ ବର୍ଷ ପରେ ଦେବସ୍ଥାନମ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି |

ସୋମବାର ଦିନ ତିରୁମାଲା ତିରୁପତି ଦେବସ୍ଥାନମର ଚେୟାରପର୍ସନ ୱାଇ.ବି ରେଡ୍ଡୀ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି | ରେଡ୍ଡୀ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୁରୁଣା ନୋଟ୍ ମୁଦ୍ରିକରଣ କରିବାକୁ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ମୁଦ୍ରା ଭକ୍ତମାନେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ | ରେଡ୍ଡୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ରିପ୍ରେଜେଣ୍ଟେସନ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ତିରୁମାଲା ତିରୁପତି ଦେବସ୍ଥାନମର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ବାଟ ବାହାର କରନ୍ତୁ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମନ୍ଦିର ଦାନପାତ୍ରରେ ଟଙ୍କା ପକାଇବା ପବିତ୍ର ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମନରେ ଏକପ୍ରକାର ମହାନ ଭାବନା ଜାଗ୍ରତ ହୁଏ | ତିରୁମାଲା ତିରୁପତି ଦେବସ୍ଥାନମ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦାନକୁ ଖାରଜ କରିପାରିବ ନାହିଁ |

ରେଡ୍ଡୀ କହିଛନ୍ତି, ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବର ୮ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୋଟବନ୍ଦୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ | ଏହାପରେ ତିରୁମାଲା ତିରୁପତି ଦେବସ୍ଥାନମ ମଧ୍ୟ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ଓ ହଜାରେ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ନେବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଦୁଇ ନୋଟର ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ମଧ୍ୟ ରୋକି ଦେଇଥିଲା | ତେବେ ତିରୁମାଲା ତିରୁପତି ଦେବସ୍ଥାନମ କହିଛି ଯେ ଭକ୍ତ ଦାନପାତ୍ରରେ ଏହିସବୁ ଟଙ୍କା କେବେ ପକାଇଥିଲେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ | ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗାଇଡଲାଇନ ପରେ ମଧ୍ୟ ଭକ୍ତ ଦାନପାତ୍ରରେ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ଓ ହଜାରେ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପକାଇବା ବନ୍ଦ କରିନଥିଲେ | ତେବେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବେ ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି |

   Related Posts